SME

Slovenskí židia podali žalobu na nemeckú vládu na súde v Berlíne

Berlín 27. februára (TASR) - Listy nemeckému ministrovi zahraničných vecí Joschkovi Fischerovi zostali bez odpovede. Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku cíti, že ho sklamal aj štátny minister na ministerstve zahraničných vecí Christoph

Zöpel, ktorý nesplnil svoj sľub o tom, že začne rokovania o odškodnení obetí, začína svoju dnešnú správu o snahe slovenských židov dosiahnuť od Nemecka odškodnenie, nemecká agentúra DPA.

Podľa predsedu židovskej obce na Slovensku Františka Alexandra v prípade deportovaných slovenských židov ide o jednu z najcynickejších akcií druhej svetovej vojny - obete si museli za svoju smrť vopred ešte aj zaplatiť. Jestvujú o tom historické dokumenty. V roku 1942 bolo deportovaných do táborov smrti celkom 57.837 slovenských židov. Väčšina z nich bola ihneď po príchode do koncentračných táborov zavraždená. Po vojne sa prihlásilo len okolo 300 ľudí, ktorí to prežili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dohody nacistického Nemecka so slovenským fašistickým režimom na čele s kňazom Jozefom Tisom bolo za každého odsunutého slovenského žida Nemcom zaplatených 500 ríšskych mariek. Táto "odmena vypísaná na hlavu zločinca" bola oficiálne deklarovaná ako náklady na "preškolenie" a za údajné "osídlenie" na Východe. Slovensko za to dostalo oficiálny prísľub, že Nemci židov nebudú vracať a nebudú si robiť žiadne nároky na ich majetok.

Písomné dokumenty, ktoré objavili po vojne, dokladajú rozsah a tok peňazí. Cez oficiálny účet za tovar bolo prevedených do Nemeckej ríšskej banky viac ako 17 miliónov ríšskych mariek. Výdavky na deportácie boli "financované" tak, že sa zabavoval majetok obetí.

Až do dnešného dňa stroskotali všetky pokusy o vrátenie aspoň časti týchto ukradnutých peňazí. Preto zástupcovia židov podali pred nedávnom žalobu na nemeckú vládu. Na Krajinskom súde v Berlíne by sa malo prvé pojednávanie v tejto záležitosti uskutočniť v marci.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemali sme žiadnu inú možnosť. Toto nie je len právny, ale aj morálny problém, za ktorý nesie koniec koncov zodpovednosť Nemecko," hovorí Alexander, ktorý je sám synom obete holokaustu. Pokiaľ ide o žalobu, v prvom rade nejde o osobné odškodnenie: "Peniaze súrne potrebujeme na údržbu viac ako 700 cintorínov a rozpadávajúcich sa synagóg, alebo na prevádzku útulkov pre tých, ktorí prežili holokaust."

Podľa údajov Rainera Arzingera, ktorý zastupuje slovenskú židovskú obec, sa teoretické nároky na vrátenie týkajú dnes sumy približne 150 miliónov mariek. O celú túto čiastku sa však nebojuje, ide skôr o záujem dosiahnuť politické riešenie. Podľa neho je to však jasný prípad "neoprávneného obohatenia sa". Podľa advokáta sa platby vyžadovali neoprávnene, pretože sa dohoda z roku 1941 priečila dobrým mravom a právny vzťah z nej vyplývajúci je neplatný.

SkryťVypnúť reklamu

Arzinger nazval protiargumenty žalovanej strany "priamo provokatívnymi a ignorantskými". V odmietnutí žaloby spochybňuje advokátska kancelária poverená nemeckou vládou nielen oprávnenosť slovenských židovských obcí zastupovať žalujúcu stranu, ale dokonca tvrdí, že v Berlíne sa ani po starostlivom hľadaní nenašli žiadne dokumenty, ktoré by potvrdzovali tvrdenia žaloby.

To je viac ako "svojrázne", hovorí Arzinger a poukazuje na originálne pramene z politického archívu nemeckého ministerstva zahraničných vecí, ktoré sú pripojené k žalobe. Argumentáciu vládnych advokátov o tom, že ide o "individuálne nároky" zavraždených, považuje Arzinger za priamo cynickú. Veď ako by si mali mŕtvi uplatniť svoje nároky?, pýta sa pobúrený Arzinger.

SkryťVypnúť reklamu

Páchatelia zločinov často také problémy nemali. Krátko pred skončením vojny rozbil povestný prisluhovač SS Alois Brunner židovské podzemné hnutie odporu na Slovensku a dal deportovať 12.000 ľudí do Osvienčimu. Anni Brunnerová, žena tohto spolupracovníka Adolfa Eichmana, ktorý sa ukryl v Sýrii, sa súdila o svoj hnuteľný majetok a v roku 1956 jej súd dal za pravdu. Podľa zistení historikov išlo pritom o predmety, ktoré boli ukoristené pri deportáciách židov zo Slovenska a iných krajín, uzatvára svoju správu nemecká agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 341
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 471
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 267
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 306
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 923
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 453
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Hrunčáková sa teší z výhry proti Rebecce Munkovej Mortensenovej z Dánska.

Slovenky po nečakane dramatickom priebehu získali prvý bod v kvalifikačnej skupine Pohára Billie Jean Kingovej.


TASR
Juraj Slafkovský (v strede) na striedačke Montrealu Canadiens.

Máme tu veľa dobrých hráčov a konkurencia je zase o niečo vyššia, vraví Slafkovský.


TASR
Zľava Martin Šviderský, Nelson Weiper a Eric Martel v zápase Slovensko U21 - Nemecko U21 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave v rámci prípravy na EURO U21 2025.

Do predaja ide ďalších 1800 vstupeniek.


Zľava Daniel Gachulinec, Jadeon Descheneau a brankár Connor Lacouvée v zápase HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina v 5. semifinále play-off Tipos extraligy.

Žilinčania znížili stav semifinálovej série na 2:3 na zápasy a doma si chcú vybojovať rozhodujúci siedmy zápas.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu