Slovensko získalo členstvo v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a úspešne rozvinulo vstupné rokovania s Európskou úniou (EÚ). Zhodli sa na tom predstavitelia vlády a NR SR na konferencii Slovenská zahraničná politika v roku 2000 na ceste integrácie, ktorá sa dnes konala v Bratislave.
O rozšírení Severoatlantickej aliancie (NATO) by mal rozhodnúť budúcoročný summit aliancie v Prahe. Vyhliadky SR na získanie členstva v aliancii, vzhľadom na miesto konania summitu i politiku otvorených dverí, považuje premiér Mikuláš Dzurinda za veľmi reálne. Úlohou Slovenska i ďalších kandidátskych krajín je však presvedčiť, že rozšírenie aliancie bude dobré nielen pre nich, ale aj pre alianciu a bezpečný európsky priestor. Rozvoj spolupráce s najvýznamnejšími členskými štátmi NATO bude podľa ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana v tomto roku absolútnou prioritou slovenskej diplomacie.
Rok 2004, ktorý si stanovila SR pre vstup do Európskej únie (EÚ), je podľa Dzurindu reálnym horizontom z hľadiska potenciálu Slovenska i z pohľadu pripravenosti EÚ na rozšírenie. V minulom roku SR otvorila v rokovaniach s EÚ 16 kapitol, z ktorých 10 predbežne uzavrela. Počas súčasného švédskeho predsedníctva by malo Slovensko otvoriť ďalších 12 kapitol, pričom premiér vidí reálne otvorenie aj zostávajúcej kapitoly finančná kontrola.
Predseda NR SR Jozef Migaš označil prijatie novely Ústavy SR za dôležité vyústenie minuloročnej integračnej prípravy SR. "Prijatím novely sa vytvorili legislatívne podmienky na integráciu SR do EÚ a Severoatlantickej aliancie", konštatoval.
Podpredseda vlády pre európsku integráciu Pavol Hamžík charakterizoval súčasný rok ako rozhodujúci pre integráciu do únie. "Nemožno vylúčiť, že koncom roka sa rozhodne o prvej skupine, ktorá bude prijatá do únie", uviedol. Podľa podpredsedu vlády SR pre legislatívu Ľubomíra Fogaša celkový stav harmonizácie práva SR s európskou legislatívou možno považovať za uspokojivý. Nedostatky však existujú v oblastiach ako poľnohospodárstvo, v dopravnej, sociálnej a priemyselnej politike a finančnej kontrole.
Slovenskí predstavitelia zároveň zdôraznili význam spolupráce v rámci krajín Visegrádskej štvorky, ktorá podporuje integračné snahy Slovenska. SR dosiahla dobré vzťahy so susedmi a podľa slov E. Kukana aj "najlepšie vzťahy s USA v doterajšej histórii".
Na podujatí vystúpil i podpredseda vlády pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky, predsedovia výborov NR SR, predstavitelia akademických a vedeckých kruhov, mimovládnych organizácií, ako aj odborníci z rezortu zahraničia. Organizátorom už druhého ročníka podujatia bol Slovenský inštitút medzinárodných štúdií (SIMŠ) v spolupráci s nadáciou Konrad Adenauer Stiftung.