Nové Zámky 20. októbra (TASR) S veľmi razantným politickým prejavom, ktorý viackrát vyburcoval viac ako 300 delegátov novozámockého snemu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) k potlesku, vystúpil podpredseda hnutia pre tlač a vonkajšie pôsobenie Vladimír Palko.
Podľa jeho slov by bolo pre KDH veľkou kapituláciou, keby vstúpilo do vlády s HZDS alebo Smerom. Poznamenal, že KDH by si malo jasne povedať, že nepôjde do takejto vlády. Umožníme však vytvorenie vlády, v ktorej HZDS nebude, vyhlásil Palko s tým, že KDH nebude pomáhať ani väčšiemu ani menšiemu zlu, najmä ak nevie, ktoré je väčšie a ktoré menšie.
Palko sa domnieva, že nadchádzajúce voľby nesmú byť o predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Ak to, podľa neho KDH pripustí, Slovensko bude opäť zatlačené do povinnosti vytvoriť vládu všetkých proti HZDS. Okrem toho by kresťanskí demokrati nemali rozmýšľať ku komu sa pridajú, ale kto sa pridá k nim. Ak sme silní a pevní, musíme strhnúť ľudí, povedal.
Podpredseda KDH charakterizoval súčasný stav na politickej scéne ako únavu z nesplnených nádejí, čas dezercie, kapitulácie a predstierania. Dotkol sa aj problematiky vytvárania koalícií pred blížiacimi sa regionálnymi voľbami, keď konštatoval, že tí, čo hovorili o malých stranách a volebných koalíciách ako o prežitku, dnes vyzývajú k vytvoreniu volebnej práve takýchto zoskupení. KDH by po parlamentných voľbách v roku 2002 malo sedieť za rokovacím stolom diskutujúcim o budúcej podobe vládnej koalície ako sebavedomý a rovnocenný partner. To by si želal podpredseda pre vnútornú politiku Daniel Lipšic. Ten pred účastníkmi trinásteho snemu KDH uviedol, že súčasné volebné obdobie nebolo pre hnutie najšťastnejším, no treba sa z neho poučiť.
Prijaté územnosprávne členenie Slovenska kritizoval vo svojom prejave podpredseda pre samosprávu Pavol Minárik. Zdôraznil, že takmer tri roky práce experti aj u Dzurindovej SDKÚ sa v parlamentnom hlasovaní zmenili zásluhou premiérových a ľavicových poslancov na zlý žart. Podľa neho výsledok hlasovania najlepšie charakterizuje príslovie vajatali hory, porodili myš. Z ôsmich krajov, ktoré vytvorila Mečiarova vláda, sa stalo samospráve celky, navyše zostali okresné aj krajské úrady.
Medzi delegátov snemu prišiel aj podpredseda pre zahraničie Ján Figeľ. Poďakoval im za prejavy podpory pri jeho nedávnom boji s vážnym zranením. Na margo oblasti, ktorej sa venuje, povedal, že nikdy neboli vzťahy SR s demokratickým svetom lepšie. Upozornil na to, že aj KDH chce a môže urobiť veľa preto, aby sa Slovensko čo najskôr stalo členom EÚ a NATO.
Účastníkom snemu pozdravili aj hostia partnerských politických strán z Českej republiky, Rakúska, Nemecka a Chorvátska.
ad zg vr