Rokovania by v roku 2002 malo ukončiť čo najviac krajín
BRUSEL 20. októbra (SITA) - Európska únia (EÚ) by chcela už na decembrovom summite v belgickom Laekene naznačiť, ktoré kandidátske krajiny by mohli ukončiť rokovania o vstupe do konca roka 2002 a stať sa tak členmi EÚ ešte pred voľbami do Európskeho parla
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
mentu (EP) v júni 2004. Vyplýva to nepriamo z výrokov úradujúceho predsedu Európskej rady a belgického premiéra Guy Verhofstadta po skončení summitu EÚ v Gente.
"Teraz uvidíme, či bude možné dať indikácie, ktoré krajiny sú na dobrej ceste ukončiť rokovania pred koncom 2002. To je úloha, ktorú sme si stanovili pre summit v Laekene," povedal Verhofstadt. Na doplňujúcu otázku odpovedal, že v Laekene sa "otvorí diskusia, aby sa videlo, ktoré krajiny by mohli byť pripravené na skončenie rokovaní v roku 2002". Podľa neho ide o krok dopredu oproti tomu, čo bolo dohodnuté v Göteborgu. "Je to zároveň povzbudenie pre tieto krajiny, aby ešte urýchlili prijímanie európskej legislatívy v nasledujúcich mesiacoch," dodal Verhofstadt.
Z jeho výrokov však nie je úplne jasné, či by únia chcela už v Laekene vymenovať štáty, schopné ukončiť rokovania v roku 2002, alebo či lídri EÚ majú v úmysle o tom iba diskutovať. V druhom prípade by záver nebol istý a všetko by záviselo od nálady jednotlivých lídrov. Ak by EÚ v decembri v Laekene naozaj vymenovala krajiny, ktoré skončia rokovania o vstupe koncom roka 2002, potom by to bol naozaj krok vpred oproti júnovému summitu v Göteborgu. EÚ tam deklarovala, že s najpokročilejšími kandidátmi bude možné uzavrieť prístupové rokovania do konca budúceho roku s tým, že by sa tieto krajiny mali zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu už v roku 2004. Takýto scenár si za svoj cieľ stanovilo desať kandidátskych krajín, vrátane Slovenska. G. Verhofstadt je presvedčený, že je viac krajín, ktoré by tento cieľ mohli splniť. "Verím, že by to mala byť maximálne veľká skupina kandidátskych krajín, ktoré by mohli skončiť rokovania, pretože stále viac a viac je jasné, že toto rozšírenie je jeden z najdôležitejších projektov EÚ,"
V prípade, že by už v decembri menoval summit EÚ veľkú skupinu krajín, ktoré by mohli ukončiť rokovania koncom 2002, jej súčasťou by podľa pozorovateľov malo byť 10 krajín, vrátane Slovenska. Ak by malo ísť o menšiu skupinu, chýbalo by v nej Poľsko, ktoré dnes zaostáva v počte uzavretých kapitol na rokovaniach o vstupe. Práve preto už na budúci týždeň má Verhofstadt cestovať do Poľska, kde chce novú poľskú vládu povzbudiť, aby udržala tempo rokovaní o vstupe. Belgický premiér argumentoval, že v neistote tohto sveta, ktorý sa mení a zmenil sa drasticky od 11. septembra, je potrebný jednotný európsky kontinent. "Takýto by bol schopný hrať svoju úlohu a rozšírenie je istotne veľmi dôležitým krokom v tomto smere. EÚ bude tak môcť hrať dôležitú úlohu v boji s terorizmom, v globalizácii, presadzujúc ľudské práva všade vo svete," povedal Verhofstadt.