NOVÉ ZÁMKY 20. októbra (SITA) – Dnešný posledný snem Kresťanskodemokratického hnutia pred parlamentnými voľbami v roku 2002 jednomyseľne potvrdil rozhodnutie Rady KDH ísť do volieb samostatne. O tom, s kým bude KDH spolupracovať po voľbách a s kým nepôjde
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
do povolebnej koalície, by mala rozhodnúť Rada KDH na svojom najbližšom zasadnutí. Delegáti v Nových Zámkoch potvrdili vo svojich funkciách aj súčasné najvyššie stranícke vedenie. Lídrom, ktorý povedie KDH do volieb zostáva aj naďalej do roku 2003 Pavol Hrušovský. Snem potvrdil aj súčasných piatich podpredsedov v ich funkciách a tak Daniel Lipšic, Vladimír Palko, Július Brocka, Pavol Minárik a Ján Figeľ tvoria časť predsedníctva KDH do roku 2003. Hrušovskému odovzdalo svoj hlas 331 delegátov z 389, Lipšic získal 320, Palkovi dalo svoj hlas 347 delegátov, Brockovi 285, Minárika vo funkcii potvrdilo 268 delegátov a Figeľ získal pri voľbe na podpredsednícky post 337 hlasov.
Snem schválil aj novelizované stanovy hnutia, kde navrhnuté zmeny posilňujú právomoci a postavenie vrcholových orgánov KDH. Rada KDH bude mať výlučnú právomoc schvaľovať nielen stálu kandidátku hnutia pre voľby do parlamentu, ale aj poradie jednotlivých kandidátov na kandidačnej listine. Sprísnila sa aj politická disciplína pre členov hnutia. Stanovy členov predsedníctva viažu, aby sa zdržali verejnej prezentácie odlišných názorov od stanovísk straníckych orgánov. Predsedníctvo rozhoduje aj o kandidátoch na členov vlády a ďalších štátnych funkcionárov. Najvyšší orgán hnutia -snem, bude zvolaný každé dva roky v súvislosti s predĺžením funkčného obdobia ústredných straníckych orgánov. Zmeny sa dotkli aj štruktúr hnutia, tie kopírujú nové územnosprávne členenie. Dôraz už nebude na okresných centrách, ale v krajských samosprávnych orgánoch. V Rade KDH budú zastúpení predsedovia krajských rád a zástupcovia VÚC a novelizácia so sebou prinesie aj sprehľadnenie a zjednotenie inštitútov akými sú voľby, funkčné obdobie, prezenčné kvórum a kvórum konsenzu na prijímanie uznesení.
KDH ponúka občanom vo volebnej kampani, ktorú odštartovalo podľa Hrušovského týmto snemom, priamy pohľad do očí a podanie ruky, odvahu, nádej a budúcnosť. KDH sa vo volebnej kampani bude biť za to, aby Slovensko bolo najlepšie miesto pre život, najlepším miestom pre výchovu detí, pre vedenie úspešného a pokojného života a najlepším miestom na prežitie zaslúženého odpočinku, zdôraznil predseda KDH. Za cieľ KDH opakovane označil vybojovať priestor pre konzervatívnu politiku a získať pre Kresťanskodemokratické hnutie
100 000 nových voličov. KDH neodmieta podľa jeho predsedu spoluprácu pravicových subjektov, nie je však ochotná pripustiť ďalšie oslabenie svojej autority. Preto dôrazne odmietlo popísanie tzv. Vianočnej dohody o možnej predvolebnej spolupráci medzi KDH-ANO-SDKÚ a Smerom, ktorej lídrom by sa mal stať Robert Fico. Spolupráca pravicových subjektov by podľa predsedu KDH mala smerovať k tomu, aby tieto strany získali čo najviac poslaneckých mandátov v budúcom parlamente, vyhlásil Hrušovský. Podľa podpredsedu KDH Vladimíra Palka odmieta voľby ostatných proti Mečiarovi. Mečiar a jeho nedemokratické spôsoby musia byť pre Slovensko minulosťou. Pre KDH už sú, zdôraznil Palko. Kresťanskí demokrati nepôjdu do vlády s HZDS, tak ako nepôjdu do vlády so Smerom. KDH chce ponúknuť svojim voličom vytvoriť vládu, ktorá umožní SR naplniť jej integračné ambície a vstúpiť medzi demokratické krajiny v Európe. KDH jasne hovorí - istota Mečiarovej a Ficovej vlády sú hlasy pre SDKÚ, ÁNO a SDĽ . Nie je to hlas pre dobrú vládu.
Snem podľa jeho staronového predsedu Pavla Hrušovského demonštroval personálnu jednotu hnutia a odhodlanosť a pripravenosť bojovať za hodnoty, ktoré KDH vyznáva. Opakovane potvrdil, že KDH pôjde do volieb samostatne, zároveň demonštroval, že medzi funkcionármi i členskou základňou panuje zhodný názor, že hnutie nevytvorí povolebnú koalíciu s HZDS. O iných alternatívach povolebných koalícií sa v hnutí zatiaľ len diskutuje a najbližšie rozhodnutie o tom, ako bude vyzerať spolupráca KDH s ostatnými politickými subjektmi, rozhodne najbližšie zasadnutie Rady KDH. Hrušovský zdôraznil, že neúčasť v koalícii so Smerom je len Palkov osobný názor, zatiaľ sa ním nezaoberal žiadny orgán hnutia.