Súhrn správ z 20. októbra

MÁDL: Maďarský prezident pokračuje v návšteve východného Slovenska Prezident Maďarskej republiky Ferenc Mádl s manželkou dnes v Košiciach pokračuje v trojdňovej návšteve Slovenska. Program vzácneho hosťa sa začal kladením venca ku krypte Františka

Rákocziho II. v Dóme sv. Alžbety. Potom si prezrie centrum Košíc a navštívi výstavu maďarského maliara Gyulu Benczúra vo Východoslovenskej galérii. Výstava je súčasťou Týždňa maďarskej kultúry, ktorý otvorili vo štvrtok.

MÁDL: Budúcnosť vzťahov SR a MR vidí v regionálnej spolupráci

Prezident Maďarskej republiky Ferenc Mádl dnes dopoludnia navštívil primátora Košíc Zdenka Trebuľu. F. Mádl na stretnutí ocenil rozvíjajúcu sa spoluprácu v rámci Euroregiónu Košice - Miskolc. Upozornil na potrebu realizácie všetkých doteraz naplánovaných akcií v euroregióne, vrátane výstavby rýchlocesty medzi oboma mestami. O pomoc pri budovaní tejto cesty požiadal Z. Trebuľa maďarského i slovenského prezidenta. F. Mádl tlmočil košickému primátorovi návrh maďarskej strany usporiadať Dni regiónu Košice - Miskolc.

MIGAŠ: Minimalizovať obete, pripraviť rozvojové programy

V spravodlivom boji proti terorizmu je potrebné minimalizovať nevinné civilné obete, lebo rovnakú hodnotu má život civilného občana v New Yorku ako v Kábule, uviedol dnes v Banskej Bystrici pre agentúru SITA predseda NR SR Jozef Migaš. Zdôraznil potrebu vykynožiť terorizmus, ale súčasne upozornil na nutnosť urobiť všetky opatrenia, aby sa znížilo utrpenie civilného obyvateľstva. Poukázal na širokú problematiku zdrojov terorizmu a vyslovil presvedčenie, že SR sa bude podieľať na programoch obnovy a rozvoja ekonomiky a kultúry, ktoré pre zaostalý Afganistan musí pripraviť medzinárodné spoločenstvo.

FIGEĽ: SR nemá inú alternatívu ako vstup do EÚ v roku 2004

Slovensko má veľké šance, že bude patriť medzi kandidátov, s ktorými Európska únia (EÚ) predbežne uzavrie negociácie v roku 2002. Znamenalo by to, že hoci SR teraz stojí pred rokovaniami o najťažších kapitolách, budeme patriť ku kandidátom prvej skupiny na vstup do EÚ v roku 2004, o ktorej únia rozhodne na decembrovom summite v belgickom Laekene. Uviedol to dnes pre agentúru SITA hlavný vyjednávač SR s úniou Ján Figeľ. Ako dodal, nastúpili sme na túto cestu dobrým tempom a mnohé sme dosiahli, ale musíme aj naďalej tvrdo pracovať. SR nemá inú alternatívu ako v roku 2004 vstúpiť do únie. Keby do EÚ boli prijaté krajiny V4 bez nás, znamenalo by to pre SR veľké problémy.

VERHOFSTADT: Rokovania by v roku 2002 malo ukončiť čo najviac krajín

Európska únia (EÚ) by chcela už na decembrovom summite v belgickom Laekene naznačiť, ktoré kandidátske krajiny by mohli ukončiť rokovania o vstupe do konca roka 2002 a stať sa tak členmi EÚ ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) v júni 2004. Vyplýva to nepriamo z výrokov úradujúceho predsedu Európskej rady a belgického premiéra Guy Verhofstadta po skončení summitu EÚ v Gente. "Teraz uvidíme, či bude možné dať indikácie, ktoré krajiny sú na dobrej ceste ukončiť rokovania pred koncom 2002. To je úloha, ktorú sme si stanovili pre summit v Laekene," povedal Verhofstadt.

CHLEBO: SR chce byť aktívnym účastníkom boja proti terorizmu

Európska konferencia o terorizme, ktorá bola dnes v Bruseli, potvrdila podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR) Jaroslava Chleba to, že boj s terorizmom sa nemôže vnímať iba ako skupinový alebo individuálny zápas. Stretnutie na úrovni ministrov zahraničných vecí členských a kandidátskych krajín bolo zároveň zdôraznením toho, že nejde o zápas západnej civilizácie proti islamu alebo arabskému svetu. J. Chlebo na podujatí informoval o pozícii Slovenska v týchto súvislostiach aj o prijatých krokoch. Slovensko, ako aj ďalšie zúčastnené štáty, sa pripojilo k deklarácii z piatkového summitu EÚ v Gente o terorizme. "Je naším záujmom, aby SR figurovala ako veľmi aktívny účastník celosvetového zápasu s týmto spoločenským zlom," zdôraznil Chlebo.

ŠTRASBURG: ESĽP doteraz oznámil 87 sťažností Slovákov

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) doteraz oficiálne oznámil 87 sťažností, ktoré podali slovenskí občania. Z nich 32 je už ukončených, v zostávajúcich je konanie pred súdom, alebo vec sleduje Výbor ministrov Rady Európy (RE), ktorý má dohľad nad vykonaním rozsudku. Z ukončených vecí súd vyriekol rozsudok v 16 prípadoch, ostatné neboli prijaté do ďalšieho konania. Výsledok rozsudkov nie je príliš priaznivý, sedem vecí sa skončilo zmierom, ostatných deväť SR prehrala. Európsky súd momentálne rieši 55 sťažností, niektoré ešte z roku 1995.

KDH: Otvorili posledný snem pred parlamentnými voľbami

Na 13. sneme Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) , ktorý otvorili dnes v Nových Zámkoch a je posledným snemom pred budúcoročnými parlamentnými voľbami, by malo 389 delegátov definitívne schváliť jednomyseľné rozhodnutie Rady KDH – ísť do parlamentných volieb 2002 samostatne. Delegáti by mali potvrdiť na najvyšších straníckych postoch aj súčasné vedenie hnutia. Podľa lídra KDH Pavla Hrušovského na sneme sa neočakáva výmena na predsedníckych postoch, pretože personálna politika KDH je po dlhých rokoch stabilizovaná a hnutie funguje ako subjekt, ktorý je schopný ovplyvňovať a stabilizovať politickú scénu na Slovensku.

KDH: Volebný boj sa začal, tvrdí Hrušovský

Na minuloročnom sneme bolo Kresťanskodemokratické hnutie iba neistou skupinou, ktorá sa nanovo učila dôvere. Dnes je KDH armáda pripravená bojovať. Bojovať za vytvorenie priestoru pre konzervatívnu politiku, ktorá je založená na tom, čomu spoločne veríme - na hodnotách, ktoré si ctíme a na princípoch, ktoré sú nám drahé, konštatoval pred delegátmi 13. snemu KDH v Nových Zámkoch predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský. Za piliere politiky KDH označil prosperitu, solidaritu a bezpečnosť. Podľa neho, prosperita nie je možná v štáte, ktorý daňovou politikou trestá úspešných. Tvrdej kritike podrobil ministerku financií Brigitu Schmögnerovú, ktorá podľa neho pozerá na podnikateľov ako na zlodejov. "Vláda, ktorá nedokáže vytvoriť podmienky pre prosperitu občanov, podľa Hrušovského nikdy nevyrieši na Slovensku problém nezamestnanosti.

PALKO: KDH nepôjde do vlády s HZDS ani Smerom

Stav slovenskej spoločnosti sa dá v súčasnosti označiť za "blbú náladu“, ktorá je charakterizovaná únavou z nesplnených nádejí a kapituláciou v zápasoch. Je to čas dezercie, kapitulácie a predstierania, konštatoval vo svojom prejave pred delegátmi 13. snemu Kresťanskodemokratického hnutia kandidát na podpredsedu Vladimír Palko. Spochybnil vyznávanie hodnôt niektorými politikmi, keď v súčasnosti v rámci pragmatizmu od nich odstupujú. V čase Veľkej kapitulácie, ako nazval túto dobu, hodnoty neznamenajú nič. KDH je tiež v ich zovretí a musí sa rozhodnúť, uviedol Palko. Podľa neho sa kresťanskí demokrati už rozhodli. Už žiadne menšie a väčšie zlo. Už žiadne voľby ostatných proti Mečiarovi .

KDH: Samostatná kandidatúra robí z KDH rovnocenného partnera

KDH musí po budúcich voľbách sedieť za rokovacím stolom ako rovnocenný, suverénny a sebavedomý partner. Preto budú kresťanskí demokrati kandidovať do parlamentných volieb samostatne. Zároveň však nevylučujú spoluprácu s pravicovými stranami, uviedol v prejave pred delegátmi 13. snemu KDH jeho podpredseda Daniel Lipšic. Pripravenosť SR, podpora obyvateľstva a kontinuálne pokračovanie demokratických zmien sú hlavnými faktormi, ktoré ovplyvnia úspech a zavŕšenie integračných ambícii Slovenska, zdôraznil v prejave podpredseda KDH pre zahraničnú politiku a hlavný vyjednávač SR s Európskou úniou Ján Figeľ. Zároveň dodal, že zlá sociálna situácia a meškanie dôležitých reforiem tieto snahy SR spomaľujú. Za dôležité považuje aj realizáciu niektorých úloh štátu na úrovni regiónov.

HRUŠOVSKÝ: KDH odmieta splynutie s SDKÚ, nevylučuje ale spoluprácu

Dnešný snem kresťanských demokratov vyšle jasný signál o tom, že do nasledujúcich parlamentných volieb pôjdu samostatne. Ako na dnešnom sneme zdôraznil predseda KDH Pavol Hrušovský, jeho strana nie je ochotná pripustiť ďalšie oslabenie svojej autority. Zároveň informoval, že na verejnosť prenikli správy o opätovnej spolupráci so Slovenskou demokratickou a kresťanskou úniou (SDKÚ), pričom by malo hnutie s touto stranou úplne splynúť. KDH neodmieta povolebnú spoluprácu s pravicovými stranami, dôrazne však odmietlo popísanie tzv. Vianočnej dohody o možnej predvolebnej spolupráci medzi KDH-ANO-SDKÚ a Smerom, ktorej lídrom by sa mal stať Robert Fico.

KDH: Stanovy posilnili právomoci vrcholových orgánov

Snem kresťanských demokratov schválil dnes novelizované stanovy, kde navrhnuté zmeny posilňujú právomoci a postavenie vrcholových orgánov KDH. Rada KDH bude mať výlučnú právomoc schvaľovať nielen stálu kandidátku hnutia pre voľby do parlamentu, ale aj poradie jednotlivých kandidátov na kandidačnej listine. Sprísnila sa aj politická disciplína pre členov hnutia. Stanovy členov viažu, aby sa zdržali verejnej prezentácie odlišných názorov od stanovísk straníckych orgánov.

SDĽ: Banskobystrická organizácia jednoznačne podporila Koncoša

Pavla Koncoša odporučila na post predsedu SDĽ dnešná krajská konferencia SDĽ v Banskej Bystrici. Po skončení rokovania o tom informoval predseda KV SDĽ Anton Hoffmann. Potvrdil, že tajné hlasovanie sa skončilo jednoznačne v prospech ministra pôdohospodárstva, ktorý mal už podporu desiatich okresných konferencií, zatiaľ čo jeho protikandidáta, predsedu Zahraničného výboru NR SR Petra Weissa podporili len tri okresy. Dodal, že delegácia z Banskobystrického kraja bude na zjazde asi druhá najpočetnejšia.

SDĽ: V Banskobystrickom kraji navrhli na predsedu VÚC Sečkára

Kandidátom SDĽ na post predsedu samosprávneho Banskobystrického kraja je terajší prednosta Krajského úradu Pavol Sečkár. Rozhodla o tom dnešná krajská konferencia, kde Sečkár získal od prítomných 131 delegátov 79 hlasov. Konferencia potvrdila nominácie okresných konferencií na kandidátov za poslancov zastupiteľstva VÚC, SDĽ ale postaví len 47 kandidátov, lebo v okrese Revúca dve miesta neobsadili. Na tlačovej besede v priebehu konferencie o tom informoval predseda Krajského výboru SDĽ Anton Hoffmann.

Ako pre agentúru SITA uviedol J. Migaš, volebný výsledok a zodpovednosť zaň zhodnotí Republiková rada SDĽ na osobitnom zasadnutí. Pravdepodobný je aj krátky "volebný" zjazd SDĽ na jar, ktorý by zhodnotil prvé skúsenosti z VÚC, pripravil kandidátky a program pre voľby do NR SR. O podpore kandidátom na post predsedu SDĽ ešte nebolo rozhodnuté, desať okresných konferencií však vyjadrilo podporu Pavlovi Koncošovi a zvyšné tri Petrovi Weissovi.

SNS: Kandidátkou na šéfku žilinského VÚC bude Malíková

Predsedníčku Slovenskej národnej strany (SNS) Annu Malíkovú schválila za kandidátku na post šéfky žilinského samosprávneho kraja Ústredná rada SNS na dnešnom zasadnutí v Liptovskom Mikuláši. Zároveň odsúhlasila aj kandidátov na predsedov regionálnych parlamentov vo všetkých krajoch Slovenska, okrem Trnavského kraja, kde národniari vyjadrili podporu nezávislému kandidátovi Petrovi Riškovi, starostovi Jaslovských Bohuníc. Ako uviedol pre agentúru SITA prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška, jeho strana sa zúčastní na regionálnych voľbách samostatne. Zároveň dodal, že účastníci ÚR SNS za termín konania snemu SNS zvolili 24. november, pričom o mieste ešte rozhodne Predsedníctvo ÚR SNS.

SAKTOR: Odbory odmietajú diktát jednej strany

KOZ odmieta sociálny dialóg ako diktát jednej strany, uviedol prezident Konfederácie odborových zväzov SR Ivan Saktor v relácii Duel alebo dialóg Rádia Twist a dodal, že odborová centrála chce dohodnúť jasné podmienky hry pri vedení dialógu v Rade hospodárskej a sociálnej dohody SR (RHSD), pretože vicepremiér Ivan Mikloš vykladá iným spôsobom rokovací poriadok tripartity, než si predstavujú odbory a zamestnávatelia. Rokovanie o cenách plynu 11. septembra bolo len vyvrcholením problémov v RHSD a sociálny dialóg je v súčasnosti zastavený. Podľa Saktora ide o charakter sociálneho dialógu. Jeho súčasný vývoj nesmeruje k tomu, že Slovensko chce byť sociálnou krajinou, ako je to v Európskej únii (EÚ).

ONDRUŠ: Výhrady SDĽ voči HZDS naďalej trvajú

Regionálne koalície nemajú nič spoločné s tým, ako bude vyzerať politická scéna po najbližších parlamentných voľbách. SDĽ veľmi prísne rozlišuje rovinu centrálnej a regionálnej politiky, uviedol v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu (SRo) podpredseda strany Braňo Ondruš. Predpokladá, že ak by sa dnes rozhodovalo o vytváraní vlády, výhrady SDĽ voči HZDS by naďalej trvali. HZDS vytvorilo stredoľavý blok pre bratislavský VÚC aj vzhľadom na blížiace sa parlamentné a komunálne voľby, s cieľom vytvoriť koalíciu, ktorá nie je na jedno použitie, ale môže mať dlhšie trvanie. Uviedol to predseda Bratislavskej krajskej organizácie HZDS Ladislav Polka a doložil, že to znamená niečo nové, lebo sa treba už zbaviť boja "proti niekomu" a stavať programy "pre niečo".

SMER: Koalície do regionálnych volieb v piatich krajoch

Strana Smer pôjde do regionálnych volieb v koalícii v piatich krajoch a v dvoch sa bude uchádzať o priazeň voličov samostatne. Ako dnes na tlačovej besede informoval líder Smeru Robert Fico, koaličné rozhovory zatiaľ neuzavreli v Prešovskom kraji. Predpokladá, že rozhodnutie v tomto regióne padne ešte dnes. V Bratislave uzavrel Smer koalíciu s SDĽ, SOP a HZDS, pričom spoločným kandidátom na predsedu samosprávneho kraja je bývalý predseda Ústavného súdu SR Milan Čič. Podľa Fica má Čič, ktorého navrhol Smer, najlepšie predpoklady stať sa šéfom bratislavského VÚC. "Bratislava nie je divadlo, už bolo dosť hercov v politike," uviedol Fico.

ROSA: Po prvý raz v zaplnenej rokovacej sieni

Delegáti z celého Slovenska sa dnes zišli v Bratislave na ustanovujúcom sneme robotníckej strany ROSA, ktorej sa tak po prvý raz v jej niekoľkomesačnej histórii podarilo naplniť rokovaciu miestnosť kultúrneho domu v bratislavskom Prievoze. Stalo sa tak aj napriek očakávaniam novozvoleného predsedu Miroslava Kočnára. “Obával som sa totiž, že súčasným vládnym stranám sa podarilo natoľko znechutiť a otráviť robotníkov na Slovensku, že budú pasívni a odmietnu sa organizovať,” skonštatoval predseda na tlačovej besede. Ako dodal, robotníci síce nemajú peniaze, ale elán a chuť zmeniť niečo vo svojom živote majú. V súčasnosti má ROSA, ktorá bola zaevidovaná v júni tohto roka, okolo 600 členov.

VOĽBY: SDĽ v Prešovskom kraji s vlastnými kandidátmi

Delegáti Krajskej konferencie Strany demokratickej ľavice v Prešove v piatok rozhodli, že pôjdu do volieb Prešovského samosprávneho kraja samostatne. Ich kandidátom na post predsedu sa stal prednosta Okresného úradu v Prešove Milan Benč. Pôvodne sa o tomto poste malo rozhodovať ešte medzi poslancom NR SR Viliamom Sopkom, štátnym tajomníkom Romanom Šípošom a prednostom Bardejova Borisom Hanuščakom, ktorí sa svojej nominácie postupne vzdali. Rovnako členovia SDĽ budú samostatne bojovať aj o poslanecké kreslá v regionálnych parlamentoch

PSNS: Sitek kandidátom na post šéfa žilinského VÚC

Najmä v sociálno-ekonomickej sfére, v školstve a zdravotníctve chce prispieť k vyššej úrovni v regiónoch vyše 150 kandidátov za poslancov v samosprávnych územných celkoch, ktorých dnes schválila Ústredná rada Pravej slovenskej národnej strany (ÚR PSNS) na zasadnutí v Martine. Jediným kandidátom "pravých národniarov" na post šéfa VÚC v Žilinskom kraji bude poslanec NR SR a starosta oravskej obce Podbiel Ján Sitek. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda PSNS Ján Slota, jeho strana sa zúčastní na voľbách do VÚC, ktoré budú 1. decembra, vo všetkých krajoch Slovenska samostatne. Všetci poslanci NR SR za PSNS budú kandidovať za poslancov regionálnych parlamentov vo svojich krajoch, pričom za poslanca v žilinskom VÚC bude kandidovať J. Slota.

NÁRODNIARI: ÚR SNS a ÚR PSNS hlavne o voľbách do VÚC

Schválením kandidátov v regionálnych voľbách na post poslancov a šéfov vyšších územných celkov (VÚC) sa zaoberá dnes Ústredná rada Slovenskej národnej strany (ÚR SNS) v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši. Po odmietnutí SNS ako partnera HZDS pôjdu národniari do volieb do VÚC asi samostatne. ÚR sa zaoberá aj ďalším osudom opozičnej zmluvy medzi SNS a HZDS, ktorú označila šéfka SNS Anna Malíková za neplatnú. Podľa nej, vďaka postoju HZDS a jeho lídra Vladimíra Mečiara v NR SR pri neschválení poslaneckého klubu SNS a odmietnutí spolupráce v regionálnych voľbách, sa opozičná dohoda stala len zdrapom papiera a podpis V. Mečiara pod ňou má len nulovú hodnotu. SNS má pripravených kandidátov na post šéfov samosprávnych krajov vo všetkých VÚC okrem Trnavského.

INFOVEK: Ftáčnik odovzdal cenu za šírenie digitálnych technológií

Historicky po prvý raz odovzdal minister školstva Milan Ftáčnik v piatok večer cenu ministra za šírenie digitálnych technológií v slovenskom školstve počas štvordňovej konferencie Infovek 2001 v Starej Turej - a to Jozefovi Medveckému z Gymnázia v Dolnom Kubíne. Víťazom súťaže o najlepšiu webovú stránku školy sa stalo Gymnázium M. R. Štefánika v Žiari nad Hronom. Cenu za najlepšiu tematickú stránku “Miesto v mojom okolí, ktoré by som rád ukázal celému svetu” získal Martin Jačala zo Základnej školy v Liptovskom Mikuláši. Asociácia projektu Infovek Slovensko odovzdala výročnú cenu najaktívnejšiemu učiteľovi v projekte Infovek za rok 2000 Ľudovítovi Sopčákovi zo ZŠ Divina, pričom výročnú cenu najaktívnejšej školy v projekte Infovek za rok 2000 získala ZŠ na Sokolíkovej v Bratislave.

HUDBA: Festival Cithara aediculae 2001 predstaví v Nitre

Koncerty špičkových gitaristov zo Slovenska a zahraničia odznejú na medzinárodnom festivale klasickej gitarovej hudby Cithara aediculate 2001 v nitrianskom Kostole Ducha Svätého v dňoch 22. až 27. októbra. Gitarové recitály zahrajú známi interpreti, ako Anthony Field z Austrálie, Španielka Margarita Escarpa, Piotr Tomaszewski z Poľska, český hudobník Miloslav Matoušek a trio Rich-Art z Rakúska. Slovenské duo La barre v zostave gitaristov Jána Labanta a Petra Remeníka, vystúpi v sobotu so sláčikovým orchestrom Archi di Slovakia.

CIRKEV: Kresťanské inštitúcie o spolupráci

Zástupcovia kresťanských organizácií laikov sa dnes v Bratislave zišli na jesennom pracovnom stretnutí. Obnovené Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré malo po rekonštrukcii komisií a subkomisií Konferencie biskupov Slovenska (KBS) dlhšiu pracovnú prestávku, plánuje spoločnú činnosť. KBS zastupuje na stretnutí banskobystrický biskup Rudolf Baláž, poverený zastrešovať túto organizáciu.

ECAV: Spomienka na evanjelického kňaza A. Mihala

Jedného z evanjelických predstaviteľov slovenskej inteligencie si v nedeľu pripomenú veriaci v Hornom Srní. Pri príležitosti 110. výročia narodenia kňaza Andreja Mihala sa tam o 10:30 uskutočnia spomienkové služby Božie, na ktoré popoludní o 15:00 nadviaže kultúrny program v evanjelickom kostole v Novom Meste nad Váhom.

Ako agentúru SITA informoval hornosrniansky evanjelický farár Pavel Černaj, kňaz Andrej Mihal pôsobil okrem USA a Maďarska aj v Hornom Srní. Narodil sa 19. októbra 1891 v juhoslovanskej Vojvodine. Teológiu študoval v Novom Sade a v Bratislave, v Prahe sa venoval štúdiu výtvarníctva. Tam pôsobil ako šéfredaktor hodžovskej Slovenskej politiky.

CIRKEV: Jubileum prvého gréckokatolíckeho historika

Slovenskí gréckokatolíci si pripomínajú 180. výročie prvého historika svojej cirkvi Juraja Joanika Baziloviča. Tejto príležitosti je venovaná medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa začala dnes v Košiciach. Prednášajú na nej odborníci z Pápežského orientálneho inštitútu v Ríme, z Centra spirituality Východ - Západ v Košiciach, z Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity aj zo Slovenskej akadémie vied. Oslava Bazilovičovho výročia vyvrcholí v nedeľu svätou liturgiou, ktorú bude v jeho rodnej obci Hlivištia v Sobraneckom okrese celebrovať prešovský gréckokatolícky biskup Milan Chautur o 10:30. Po bohoslužbe odhalí významnému kňazovi a historikovi pamätnú tabuľu na miestnom farskom Kostole svätého veľkomučeníka Juraja.

PREŠOV: Šukšin na doskách Divadla A. Duchnoviča

Národnostné Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove uvedie dnes svoju prvú premiéru v novej sezóne, ktorou je výber šiestich poviedok Vasilija Šukšina, hru nazvali Za jasných nocí. Výber, radenie aj ich preklad do rusínskeho jazyka zverili Vasiľovi Turokovi, ktorý na tlačovej besede o dramatizácii Šukšina povedal - Inscenácia je syntéza všetkých druhov umenia, režisérskeho a hereckého kumštu.

HUDBA: Cikker, Křička a Mahler na programe matiné

Ďalší komorný koncert nedeľného matiné, ktoré sa začne o 10:30 v Mirbachovom paláci v Bratislave, uvedie cyklus významného slovenského skladateľa Jána Cikkera o Mamičke a Toulky podzimní od českého autora Jaroslava Křičku. Na programe budú aj Piesne o mŕtvych deťoch, ktoré pochádzajú z dielne Gustava Mahlera. Ako pre agentúru SITA uviedla dramaturgička Hudobného centra Katarína Holubánska, spomínané diela predstaví publiku popredná slovenská mezzosopranistka Hana Štolfová-Bandová s klavírnym sprievodom Jany Nagyovej-Juhászovej. Ako dodala Holubánska, výber Cikkera a Mahlera na nedeľu nie je náhodný, spájajú ich okrúhle jubileá. Hudobný svet si totiž v tomto roku pripomína 90. výročie narodenia J. Cikkera a 90. výročie úmrtia G. Mahlera.

ZDRAVOTNÍCTVO: Svetový deň osteoporózy pripadol na dnes

Dnešnú sobotu vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO/SZO) za Svetový deň osteoporózy. Osteoporóza, čiže chorobné rednutie kostí, patrí do skupiny neprenosných chorôb, podobne ako cukrovka, vysoký krvný tlak a iné. Podľa ortopédov predstavuje osteoporóza epidémiu modernej doby. Príčina vzniku osteoporózy nie je známa. Riziko chorobného rednutia kostí však zvyšuje nedostatok telesného pohybu, nedostatok vápnika, fajčenie, pitie alkoholu a vysoký príjem kofeínu.

ZDRAVOTNÍCTVO: V tomto týždni prudko vzrástla chrípka

V končiacom sa 42. týždni lekári zaznamenali 39 148 akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje chorobnosť 729,3 na stotisíc obyvateľov. Oproti minulému týždňu to znamená vzostup o 49,5 percenta. V predchádzajúcom týždni lekári ohlásili 26 174 prípadov chrípky, čo bola chorobnosť 487,6 na stotisíc obyvateľov. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

ENVIRO: Spoločnosť priateľov Zeme daruje domáce kompostoviská

Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ) počas kampane zameranej na zvýšenie triedenia a kompostovania bioodpadov podaruje záujemcom domáce kompostoviská. Ako agentúru SITA informoval koordinátor SPZ Ladislav Hegyi, získajú tiež bezplatne informačné materiály o správnom kompostovaní bioodpadov. SPZ zároveň ponúka bezplatné drvenie hrubých častí bioodpadu vrátane konárov, pričom podmienkou je dostupnosť elektrického zdroja s napätím 380 V pre napájanie drvičky. Záujemcovia si služby môžu objednať u SPZ telefonicky na košickom čísle spoločnosti.

POLÍCIA: Desať rokov jazdil na falošný vodičák

Obvineniu z trestného činu pozmeňovania verejnej listiny čelí od piatku 38-ročný muž z Petrovej Vsi neďaleko Gbiel v Senickom okrese. Dôvodom stíhania je fakt, že muž vyše desať rokov jazdil na vodičský preukaz svojho nebohého otca, v ktorom okrem fotografie zmenil aj meno, dátum narodenia a vydania preukazu. Falšovateľa, ktorému hrozí väzba až na dva roky, stíha vyšetrovateľ na slobode. Agentúru SITA o prípade informoval Karol Tonka z tlačového oddelenie ministerstva vnútra.fa

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 514
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 9 349
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 172
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 288
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 985
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 804
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 756
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 598
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 318
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 287

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.

Neprehliadnite tiež

Domov

Americký denník si všimol Spišský Hrhov. Pochválil prácu s Rómami

Dedina založila komunitné firmy, ktoré Rómov zamestnali, a pomohla im postaviť slušné domy.

Domov

Meteorológovia čakajú intenzívne zrážky, na Orave hrozia povodne

Na krajnom severe Slovenska môže v priebehu dňa spadnúť 35 až 45 mm zrážok.

Domov

Kiska: Facebook posilní tímy na vyhodnocovanie extrémistických príspevkov

Spolu s Petrom Pellegrinim sú pripravení spoločnosti pomôcť.

Domov

Prišla učiť angličtinu, pre políciu takmer nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci. Ak sa nedostanú na rad, tak musia krajinu opustiť.