SME

Historický kalendár - 22. októbra

BRATISLAVA 21. októbra (SITA) - 22. októbra1811 -- narodil sa maďarský skladateľ, klavirista a dirigent, pedagóg, spisovateľ a organizátor hudobného života Ferenc Liszt, najslávnejší klavírny virtuóz 19. stor. Priekopník re

22. októbra



1811 -- narodil sa maďarský skladateľ, klavirista a dirigent, pedagóg, spisovateľ a organizátor hudobného života Ferenc Liszt, najslávnejší klavírny virtuóz 19. stor. Priekopník revolučnej romantiky a predstaviteľ novoromantizmu. Symfónie: Faustovská a Danteovská, symfonické básne: Tasso, Prométheus, Hungaria, Hamlet. Zdokonalil techniku klavírnej hry: Sonáta h moll, dva klavírne koncerty Es dur a A dur, Uhorské rapsódie. Zomrel 31. júla 1886.



1844 -- v Paríži sa narodila francúzska herečka Sarah Bernhardtová. Kariéru začala v Comédie Française v Paríži. Po r. 1880 hosťovala v mnohých európskych a amerických divadlách, od r. 1899 viedla Téâtre Sarah Bernhardtovej. Filmy: Tosca, Dáma s kaméliami, Kráľovná Alžbeta. Autorka pamätí Ma double vie Môj dvojaký život. Zomrela 26. marca 1923 v Paríži.



1870 -- vo Voroneži sa narodil ruský spisovateľ a prekladateľ Ivan Alexejevič Bunin. Pochádzal zo starej ruskej šľachtickej rodiny a svoju literárnu činnosť začal ako básnik. Vydal niekoľko básnických zbierok, pozornosť však vzbudil až svojimi krátkymi prózami a stal sa poviedkarom svetovej povesti. Odmietol revolúciu a od r. 1920 žil v emigrácii. V r. 1933 bol ocenený Nobelovou cenou za literatúru (1933). Nostalgicky zachytil filozofiu a psychológiu života v ruskej provincii na prelome 19. a 20. stor., spoločenskú a sociálnu problematiku, portréty dedinskej šľachty. Dielo: Dedina, Pán zo San Francisca, Temné aleje. Jeho vrcholným dielom je lyricko-autobiografický román Arsenievov život. Zomrel 8. novembra 1953 v Paríži.



1885 -- v Drienčanoch zomrel folklorista, básnik, prekladateľ, literárny kritik, publicista, evanj. farár Pavol

Dobšinský. Po vyštudovaní pôsobil ako kaplán a tiež ako učiteľ, od r. 1861 bol farárom v Drienčanoch. Pomocný redaktor Slovenských pohľadov, redigoval časopis Sokol. Celý život sa venoval zbieraniu ľudových rozprávok, spolu s A. H. Škultétym zostavil a vydal súbor fantastických rozprávok: Slovenské povesti. Vrcholom jeho zberateľského úsilia je osemzväzkové dielo: Prostonárodné slovenské povesti. Prekladal z angličtiny a poľštiny, v matičnom období patril k popredným literárnym kritikom. Narodil sa 16. marca 1828 v Slavošovciach.



1906 -- v Aix-en-Provence zomrel francúzsky maliar Paul Cézanne, jedna z najvýznamnejších osobností maliarstva druhej poloviny 19. stor. Spolu s van Goghom a Gauguinom predstavoval prúd postimpresionizmu, ktorým sa ukončil maliarsky vývoj od Giotta a otvoril cestu k modernému umeniu 20. st. Krátko študoval na Académie Suisse v Paríži. Hlavnými témami sú zátišia, portréty, krajiny. Narodil sa 19. januára 1839 v Aix-en-Provence.



1915 -- predstavitelia Čechov a Slovákov v USA podpísali Clevelandskú dohodu, ktorá požadovala samostatný spoločný štát. Bola to prvá oficiálna dohoda organizácií amerických Čechov a Slovákov o spolupráci v zahraničnom odboji počas 1. sv. vojny, uzatvorená Českým národným združením a Slovenskou ligou na konferencii v Clevelande 22. – 23. 10. 1915. Dohoda prijala program samostatnosti českých zemí a Slovenska na základe spojenia Čechov a Slovákov vo federatívnom zväze štátov podunajskej monarchie. V máji 1918 nadradila Clevelandskú dohodu Pittsburská dohoda.



1919 -- vo Svederníku sa narodil výtvarník Vincent Hložník. V r. 1937-42 študoval na Štátnej umelecko-priemyselnej škole v Prahe, kde sa tiež stal členom Spolku výtvarných umelcov Mánes. V 40.

rokoch žil v Martine a vo Svederníku, v r. 1952 sa usadil v Bratislave. Bol pedagógom na VŠVU, v r. 1959-63 jej rektorom. Bol jedným z najuniverzálnejších maliarov modernej slovenskej výtvarnej kultúry. Venoval sa maľbe, grafike, kresbe, knižnej ilustrácii i sochárstvu. Autor expresívnych grafických cyklov reflektujúcich hrôzy vojny: Vojny, Fašizmus, Povstanie, Cesta k oslobodeniu, Transport a novších cyklov: Atómový teror, Stroncium 90, Vojnové rekviem a i. K jeho klasickým ilustrátorským súborom patrí Faust, Božská komédia i verše Laca Novomeského. Nositeľ mnohých domácich a zahraničných ocenení. Zomrel 10. decembra 1997 v Bratislave.



1926 -- v Kojetíne sa narodil český tanečník, choreograf a režisér Boris Slovák, významný predstaviteľ tanečného umenia na Slovensku. V r. 1958-61 a 1964-73 šéf baletu a choreograf spevohry Novej scény v Bratislave, v r. 1978-80 choreograf a šéf baletu Slovenského národného divadla. Zomrel 30. decembra 1994 v Bratislave.



1927 -- v Levoči sa narodil tanečník a choreograf Pavel Šmok. Od konca 60. rokov najosobitejší čs. choreograf, zakladateľ a umelecký vedúci Pražského komorného baletu. Ako choreograf pôsobil v divadlách v Plzni, Ústí nad Labem a Ostrave. V r. 1964 sa podieľal na založení experimentálneho súboru Balet Praha, v r. 1968-70 bol jeho umeleckým vedúcim, v r. 1980 sa podieľal na založení Pražského komorného baletu a bol jeho umeleckým vedúcim. Svojou tvorbou presadzuje moderné pojatie scénického tanca. Z choreografií: Fresky Pierra della Franceska (B. Martinů), Listy důvěrné (L. Janáček), Z mého života (B. Smetana), Zápisník zmizelého (L. Janáček), Prodaná nevěsta (B. Smetana).



1943 -- v Paríži sa narodila francúzska herečka Catherine Deneuveová, vl. m. Catherine Dorléacová. Stvárňuje rozprávkové, romantické a komediálne role, postavy samostatných žien i psychologicky náročné dramatické úlohy: Oslia koža, Kráska dňa, Slečinky z Rochefortu, Benjamín, Život na zámku, Tristana, Peniaze tých druhých, Posledné metro.



1975 -- pristávací modul automatickej medziplanetárnej stanice Venera-9 ako prvý na svete pristál na osvetlenú stranu Venuše, v tom čase neviditeľnú zo Zeme.



1987 -- v Paríži zomrel francúzsky filmový herec Lino Ventura, vl. m. Angelo Borrini. V r. 1950 bol majstrom Európy v gréckorímskom zápasení. Filmy: Montparnasse 19, Maigret kladie pascu, Výťah na popravisko, Plač  pre banditu, Sicílsky klan, Dotyk medúzy, Bedári, 100 dní v Palerme a i. Narodil sa 14. júla 1919 v Parme.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 205
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 213
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 017
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 053
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 743
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 151
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 722
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu