Chronológia slovensko-českých vzťahov

Bratislava 28. februára (TASR) - Pri príležitosti návštevy prezidenta SR Rudolfa Schustera Českej republiky 1. a 2. marca prináša TASR chronológiu najdôležitejších momentov vo vzťahoch oboch krajín.

1.1.1993 - Začala sa samostatná existencia Slovenskej a Českej republiky.


7.1.1993 - V Prahe sa po prvýkrát od vzniku samostatných štátov stretli parlamentné delegácie Českej národnej rady (ČNR) a Slovenskej národnej rady (SNR) vedené Milanom Uhdem a Ivanom Gašparovičom.


19.1.1993 - Vláda SR schválila dohodu medzi vládou ČR a SR o spolupráci a postupe pri správe a vzájomnom vysporiadaní predmetov a hodnôt kultúrneho dedičstva, ktoré sa nachádzajú na území alebo v správe ČR a SR.


21.1.1993 - Pri Brne sa stretli zástupcovia slovenskej a českej strany, ktorí rokovali o sporných otázkach pri delení majetku bývalej ČSFR.


27.1.1993 - Slovenský premiér Vladimír Mečiar navštívil Prahu, aby s českým premiérom Václavom Klausom rokoval o menovej odluke.


22.2.1993 - Na jednodňovú oficiálnu pracovnú návštevu priletel do Bratislavy český premiér Václav Klaus s manželkou. Klaus rokoval najmä so slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom.


30.3.1993 - Prezident SR Michal Kováč sa na svojej prvej zahraničnej návšteve Českej republiky stretol s prezidentom ČR Václavom Havlom a premiérom Václavom Klausom.

30.4.1993 - V brnianskej vile Tugendhat sa stretli premiéri ČR a SR Václav Klaus a Vladimír Mečiar.

1.7.1993 - V Smoleniciach sa stretli prezidenti SR a ČR Michal Kováč a Václav Havel a podpísali protokol o výmene ratifikačných listín k zmluve medzi ČR a SR o dobrom susedstve, priateľských vzťahoch a spolupráci.


10.9.1993 - Minister zahraničných vecí SR Jozef Moravčík rokoval s českým premiérom Václavom Klausom o otázkach štátnych hraníc medzi SR a ČR.


11.10.1993 - Na prvú oficiálnu návštevu SR prišla delegácia parlamentu ČR vedená jeho predsedom Milanom Uhdem.


17.11.1993 - Prezident SR Michal Kováč sa stretol v Prahe s českým prezidentom Václavom Havlom. Rokovali o medzinárodnej situácii a integračnom procese v Európe.


11.1.1994 - Slovenská delegácia vedená prezidentom Michalom Kováčom odletela do Prahy na stretnutie Billa Clintona s najvyššími predstaviteľmi Visegrádskej štvorky. V Prahe sa osobitne stretli prezidenti aj premiéri vlád ČR a SR.


8.2.1994 - Vláda SR na svojej schôdzi schválila návrh Dohody medzi vládami ČR a SR o prevode vládnych pohľadávok voči zahraničiu do kompetencie ČR a SR a o zabezpečení vnútorného financovania poskytnutých vládnych úverov.


14.2.1994 - Experti Ministerstiev vnútra SR a ČR pri Prahe rokovali o vytyčovaní slovensko-českej hranice.


22.3.1994 - Premiér Jozef Moravčík a minister financií SR Rudolf Filkus rokovali v Prahe so svojimi českými partnermi. V českej metropole sa zúčastnili na otvorení Európskeho bankového fóra zameraného na problematiku bankovníctva a transformačného procesu krajín strednej a východnej Európy.


15.-16.4.1994 - Na dvojdňovom priateľskom stretnutí siedmich prezidentov stredoeurópskych krajín v Litomyšli hovorili spolu prezident SR Michal Kováč s českým prezidentom Václavom Havlom o otázkach kultúry, informačných stykov a celkovo o občianskej a ľudskej sfére.

26.5.1994 - Prezident ČR Václav Havel sa stretol v Bratislave s prezidentom SR Michalom Kováčom. Obaja prezidenti rokovali o medzinárodnej orientácii a situácii oboch krajín, ako aj o ich vzájomných vzťahoch.

27.8.1994 - Pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici sa na ústredných oslavách 50. výročia SNP zúčastnilo 22 zahraničných delegácií, vrátane českého prezidenta Václava Havla.


6.1.1995 - Ministri zahraničných vecí SR a ČR Juraj Schenk a Josef Zielenec sa stretli v Brne. Rokovali o česko-slovenských vzťahoch a zahraničnopolitickej orientácii oboch štátov.


11.1.1995 - Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Oľga Keltošová a český minister práce a sociálnych vecí Jindřich Vodička podpísali v Prahe dohodu o spolupráci medzi oboma ministerstvami.


8.3.1995 - Prezidenti ČR a SR Václav Havel a Michal Kováč sa stretli na zámku v Lánoch. Hlavy štátov rokovali najmä o vzájomných vzťahoch oboch krajín.


11.9.1995 - Premiér Vladimír Mečiar sa v Brne zúčastnil na stretnutí premiérov krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) a na dvojstranných rokovaniach s českým premiérom Václavom Klausom.

8.3.1996 - Minister zahraničných vecí ČR Josef Zieleniec rokoval v Bratislave s predsedom NR SR Ivanom Gašparovičom, premiérom Vladimírom Mečiarom a ministrom zahraničných vecí SR Jurajom Schenkom. Rozhovorom dominovala príprava dohôd v oblasti jadrového dozoru.


25.10.1996 - Ministri vnútra SR a ČR Gustáv Krajči a Jan Ruml podpísali v Levoči tzv. readmisnú dohodu.

15.-16.1.1997 - Delegácia Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR, vedená jeho predsedom Milošom Zemanom oficiálne navštívila Slovensko. S najvyššími slovenskými ústavnými činiteľmi rokovala o integrácií oboch krajín do európskych štruktúr a budúcej spolupráci na úrovni parlamentov.

16.6.1997 - Námestník ministra zahraničných vecí ČR Cyril Svoboda sa počas svojej cesty v Bratislave stretol aj so slovenskou ministerkou zahraničných vecí Zdenkou Kramplovou. Obaja partneri sa zhodli v názore na prospešnosť vzájomnej podpory pri uchádzaní sa o prijatie do Európskej únie.

23.6.1997 - Predseda NR SR Ivan Gašparovič sa v Bratislave stretol s predsedom Senátu Parlamentu ČR Petrom Pithartom. Obaja politici neformálne diskutovali o nadchádzajúcich voľbách (1998) na Slovensku a o rozširovaní NATO.

25.7.1997 - Nadobudla účinnosť Zmluva medzi ČR a SR o spoločných štátnych hraniciach. Oba štáty si vzájomne vymenili obce Sidónia (pripadla ČR) a u Sabotů (pripadla SR).

10.-11.10.1997 - V Piešťanoch sa uskutočnilo pracovné stretnutie premiérov SR a ČR Vladimíra Mečiara a Václava Klausa. Premiéri rokovali o majetkovej a ekonomickej stránke vzťahov oboch krajín.

23.-24.1.1998 - V Levoči sa uskutočnilo stretnutie prezidentov 11 stredoeurópskych štátov, na ktorom sa zúčastnil aj prezident ČR Václav Havel. Havel na stretnutí vyjadril podporu vtedajšej slovenskej opozícii.


4.11.1998 - Minister obrany SR Pavol Kanis navštívil Prahu, kde rokoval so svojím českým partnerom Vladimírom Vetchým, prezidentom ČR Václavom Havlom a premiérom ČR Milošom Zemanom. Slovenský minister rokoval s českými partnermi o integrácii do NATO.

7.11.1998 - Prezident ČR Václav Havel sa ako prvý zahraničný štátnik stretol v Bratislave s novými najvyššími slovenskými predstaviteľmi SR Jozefom Migašom, Mikulášom Dzurindom a s viacerými členmi novej vlády SR a NR SR. Hlavnou témou rokovaní bola obnova spolupráce na úrovni Visegrádskej štvorky.

23.11.1998 - Vládna delegácia ČR na čele s premiérom Milošom Zemanom navštívila SR. So slovenskými partnermi rokovala o vysporiadaní majetkových vzťahov z obdobia federácie.

29.4.1999 - Premiéri SR a ČR, Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman v Uherskom Hradišti rokovali o situácii v Kosove a iných aktuálnych politických otázkach.

15.5. 1999 - Vo Vysokých Tatrách premiér SR Mikuláš Dzurinda a premiér ČR Miloš Zeman rokovali o problémoch spojených s delením majetku bývalej ČSFR. Premiéri dospeli k dohode odporučiť fondom národného majetku vzájomnú výmenu balíkov akcií Všeobecnej úverovej banky a Komerčnej banky.

25.5.1999 - V Brne sa na prvom rokovaní po volebných zmenách v oboch republikách stretli ministri spravodlivosti SR Ján Čarnogurský a ČR Otakar Motejl. Obaja ministri rokovali o skúsenostiach z oblasti súdnictva.


7. 7. 1999 - Novozvolený prezident SR Rudolf Schuster sa počas svojej prvej oficiálnej zahraničnej cesty stretol v Prahe s najvyššími politickými predstaviteľmi ČR. Po prezidentovi Václavovi Havlovi R. Schuster rokoval s českým premiérom Milošom Zemanom, predsedom Poslaneckej snemovne Václavom Klausom a predsedníčkou Senátu Libušou Benešovou. Na záver svojej jednodňovej cesty navštívil aj slovenský zastupiteľský úrad a stretol sa aj so slovenskými krajanmi. Prvá dáma SR, Irena Schusterová, mala v Prahe oddelený program v sprievode manželky V. Havla Dagmar.

17.-18. 9. 1999 - Prezident ČR Václav Havel sa v rámci návštevy SR stretol s prezidentom SR Rudolfom Schusterom. Prezidenti rokovali najmä o aspektoch majetkovo-právneho delenia federálneho majetku a o integračnom procese. Havel sa stretol aj s premiérom SR Mikulášom Dzurindom a predsedom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Jozefom Migašom.

7.-8. 10. 1999 - Na oficiálnu návštevu ČR pricestoval predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Počas svojej historicky prvej cesty v ČR rokoval s prezidentom Václavom Havlom, predsedom vlády Milošom Zemanom a predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Václavom Klausom. S M. Zemanom sa slovenský premiér dohodol na riešení najväčšieho problému vzájomných vzťahov - delenia majetku bývalej ČSFR.

13. - 15. 12. 1999 - Český minister obrany Vladimír Vetchý pracovne navštívil SR. S ministrom obrany SR Pavlom Kanisom rokoval o skúsenostiach ČR z prístupového procesu a vstupu do NATO.

6. 3. 2000 - Na nadštandardnosti bilaterálnych vzťahov a spoločnom záujme na ich dynamizovaní sa zhodli minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a námestník ministra zahraničných vecí ČR Martin Palouš na stretnutí v Bratislave.

30. 3. 2000 - Na pražskom medzinárodnom Európskom bankovom a finančnom fóre (EBFF) rokoval podpredseda slovenskej vlády pre európsku integráciu Pavol Hamžík s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Václavom Klausom. Hamžík sa v Prahe stretol tiež s ministrom zahraničných vecí ČR Janom Kavanom, s ktorým diskutoval na tému integračných ambícií oboch krajín.


18. 4. 2000 - Podpredsedovia vlád SR a ČR Ľubomír Fogaš a Pavel Rychetský podpísali Dohodu o spolupráci medzi slovenskou a českou vládou v oblasti harmonizácie ich právnych poriadkov s právom Európskeho spoločenstva a Európskej únie.

20. - 23. 5. 2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda rokoval v ČR o ukončení delenia bývalého federálneho majetku. Vyvrcholením rokovaní bolo prevzatie symbolickej zlatej tehličky od českého premiéra Miloša Zemana.

2. 10. 2000 - Minister obrany SR Pavol Kanis podpísal v Prahe s českým ministrom obrany Vladimírom Vetchým Protokol o spolupráci v oblasti leteckého zabezpečenia. Rokovali o otázkach integrácie do NATO.

9. 10. 2000 - Predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Václav Klaus sa počas návštevy Slovenska stretol s premiérom Mikulášom Dzurindom, predsedom slovenského parlamentu Jozefom Migašom a ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom. Témou rokovaní boli bilaterálne vzťahy krajín a ich integračné ambície.

2. 11. 2000 - Česká delegácia na čele s premiérom Milošom Zemanom a šéfom českej diplomacie Janom Kavanom navštívila Slovensko. Stretli sa s predsedom slovenskej vlády Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Návšteva vyvrcholila podpísaním dokumentu o cezhraničnej spolupráci medzi ČR a SR.

13. - 14. 12. 2000 - Podpredseda vlády SR pre legislatívu Ľubomír Fogaš v Prahe rokoval so svojim českým rezortným partnerom Pavlom Rychetským a českým premiérom Milošom Zemanom. Témami rokovaní boli reformy justície v oboch krajinách.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 685
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 144
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 687
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 117
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 257
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 250
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 041
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 992
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 814
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 781

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Domov

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Marianna Varjanová už vyše 20 rokov podniká v cestovnom ruchu v okrese Bardejov. Hovorí, že viac ako podporu by od úradov chcela pokoj.

Domov

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

Domov

Režisérka Nvotová: Dúfam, že školení o korupcii sa zúčastní aj Fico

Protikorupčné pochody majú zmysel, aj keď požiadavky študentov zostávajú zatiaľ nevypočuté, hovorí pre SME režisérka Tereza Nvotová.

Domov

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac

Minister Kažimír prezidentovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva. Aliancia Fair-play varuje pred zneužívaním témy proti politickým súperom.