utí. V prípade, že generálny prokurátor nebude v tejto veci konať, podá opozícia podnet na Generálnu prokuratúru SR. Pred novinármi to dnes uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) Ivan Gašparovič na margo skutočnosti, že Slovenská demokratická koalícia (SDK) doteraz úpravu stanov nevykonala. Podľa zákona o združovaní v politických stranách, ktorého októbrová novelizácia stanovuje stranám povinnosť zakázať vo svojich stanovách dvojité členstvo, má SDK čas na úpravu dnes do polnoci, pretože termín na zmenu stanov je 28. február.
Prvé kroky chce opozícia uskutočniť už počas štvrtkovej hodiny otázok v parlamente, či v následných interpeláciách poslancov. Expredseda NR SR zatiaľ odmietol hovoriť o trestnej zodpovednosti predstaviteľov SDK, poznamenal však, že "ak zákon úmyselne poruší predseda vlády (z titulu predsedu SDK), je na zváženie, čo je to za politika".
SDK si podľa poslanca NR SR Ivana Šimka vyrieši problém dvojitého členstva "rovnakým spôsobom, ako Slovenská demokratická a kresťanská únia". Tá síce zakázala v stanovách dvojité členstvo, avšak tým, ktorí zároveň reprezentujú SDK, umožnila usporiadať si pomery v tejto otázke do 1. septembra 2002. Šimko predpokladá, že SDK by povinnú úpravu mala vykonať počas budúceho týždňa. Poznamenal, že na zmenu stanov bude potrebné zvolanie kongresu. SDK si podľa neho doteraz nesplnila svoje povinnosti kvôli časovej tiesni v súvislosti s prijímaním novely Ústavy SR.
Poslanec NR SR za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) Ladislav Orosz sa domnieva, že podľa mechanizmu predmetného zákona je možné rozpustenie SDK. "Z politických vyhlásení vieme, že SDK dožíva a zanikne, z tohto hľadiska považujem tento krok za zbytočný", poznamenal predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR. Generálny prokurátor môže podľa neho na základe podnetu začať konanie o vymazaní SDK zo zoznamu strán a hnutí. "Vyzerá to tak, že chcú naozaj dožiť a tomu zodpovedá aj ich nečinnosť", povedal Orosz dodajúc, že SDK mala konať v súlade so zákonom.
Problém dvojitého členstva vznikol práve v SDK, ktorá sa pôvodne zrodila ako koalícia piatich strán. Po prijatí novely volebného zákona pred voľbami v roku 1998 sa však pretransformovala na politickú stranu, pričom mnohí jej členovia chceli zároveň zostať členmi materských strán. Štyri z nich - Demokratická únia Slovenska, Demokratická strana, Sociálnodemokratická strana Slovenska a Strana zelených na Slovensku - spolu s SDK zakotvili v stanovách možnosť dvojitého členstva pre svojich predstaviteľov. Jedine Kresťanskodemokratické hnutie prijalo tzv. obmedzené dvojité členstvo, čo znamenalo, že zástupcovia SDK mohli pôsobiť v rámci kresťanských demokratov len ako radoví členovia a nesmeli kandidovať na vedúce posty v štruktúrach hnutia. Riešenie jednej z najhorúcejších politických tém v roku 2000 ponúkalo HZDS i Strana demokratickej ľavice. Napokon v októbri minulého roka novelizoval parlament zákon o združovaní v politických stranách a hnutiach, podľa ktorého môže byť rozpustený subjekt, nezakazujúci vo svojich stanovách možnosť dvojitého členstva. Skupina poslancov na čele s Ivanom Šimkom však napadla tento zákon na Ústavnom súde (ÚS) SR s odôvodnením, že porušuje právo občana združovať sa v politických stranách. Verdikt ÚS by mal byť známy v júli tohto roku.