Bratislava 23. októbra (TASR) - Nájsť spôsob najhospodárnejšieho a najefektívnejšieho využitia finančných prostriedkov daňových poplatníkov tak, aby Armáda SR (ASR) mohla plniť zákonom stanovené úlohy, je cieľom koncepcie Ozbrojené sily SR - model 2010. Tento v doterajšej histórii ASR najvýznamnejší a najkomplexnejší strategický dokument spracovali desiatky odborníkov v piatich samostatných tímoch za pol roka. Na tlačovej besede o tom informoval minister obrany Jozef Stank.
Po minulotýždňovom schválení v Rade obrany štátu ho v stredu posúdi vláda SR, koncom mesiaca s ním predstavitelia Ministerstva obrany SR pocestujú do centrály NATO v Bruseli a do konca roka by ho mali schváliť aj poslanci parlamentu.
V dlhodobom pláne prestavby sa uvažuje s redukciou slovenských ozbrojených síl zo súčasných 42 600 na 24 500 vojakov-profesionálov a civilných zamestnancov. S povolávaním brancov na základnú vojenskú službu sa uvažuje skončiť v roku 2006, keď by mal podiel výdavkov na rezort obrany vzrásť zo súčasných 1,89 percenta HDP na 2 percentá HDP. Z celkových nákladov 80 miliárd Sk je polovica garantovaná príjmami zo štátneho rozpočtu. Tri štvrtiny z peňazí pohltí výcvik, mzdy a ďalšie prevádzkové náklady a zvyšok pôjde na modernizáciu, prezbrojovanie a investície.
Programové zámery v personálnej oblasti rátajú so znižovaním počtov najmä vyšších dôstojníckych hodností, občianskych zamestnancov a, naopak, ročne sa ráta s nárastom asi 800 vojakov-profesionálov do nižších hodností. Zaujímavým spôsobom zotrvania v armáde je dobrovoľné prevzatie nižšej dôstojníckej hodnosti profesionálom, o ktorého bude mať armáda záujem. Slovenská armáda by sa mala taktiež feminizovať. Zo súčasných 800 žien, čo tvorí štyri percentá podielu všetkých vojakov, by ku koncu desaťročia mala mať 2500, čiže asi 10 percent nežného pohlavia.
Na otázku, aké sú garancie, že koncepciu dlhodobej reformy slovenských ozbrojených síl model 2010 nebudú budúce vlády revidovať, resp. "zmietnu zo stola", Stank odpovedal: "Práve preto tento strategický materiál chceme predložiť do parlamentu. Ak ho poslanci väčšinou hlasov schvália, bude to záväzok aj pre budúce vládne garnitúry, podobne ako pri prijímaní zákonov alebo nedávno prijatej bezpečnostnej či obrannej stratégie SR."