Bratislava 23. októbra (TASR) - Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR nesúhlasí s niektorými pripravovanými zmenami v systéme sociálneho poistenia. Prostredníctvom petície žiada ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho o ich úpravu. Petičná akcia potrvá do 30. októbra, informovalo ZPMP.
Za problematické v navrhovanej legislatívnej norme pokladá združenie návrh, ktorý ruší možnosť poberania invalidného dôchodku a súbežného zamestnania a návrh na zmenu systému starostlivosti a podpory ľudí neschopných sa zamestnať.
Návrh zákona o základnom sociálnom poistení nepočíta s možnosťou, aby mohol byť invalidný dôchodok poskytnutý aj občanovi, ktorý nemohol byť vôbec zamestnaný. Súčasný systém sociálneho zabezpečenia to umožňuje. Z konzultácií s tvorcami zákona vyplynulo, že túto skupinu občanov chce štát zabezpečiť formou sociálnej dávky buď prostredníctvom systému sociálnej pomoci, alebo systému štátnej sociálnej podpory. Ide o ľudí, ktorí absolvujú povinnú školskú dochádzku a ďalej sa sústavne nepripravujú na povolanie a tých, ktorí navštevujú Domovy sociálnych služieb alebo sú doma z dôvodu, že boli oslobodení od povinnej školskej dochádzky. Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím požaduje, aby aj táto skupina občanov bola aj naďalej riešená v systéme základného sociálneho poistenia.
Druhou požiadavkou ZPMP je zachovanie možnosti pre postihnutého občana poberať invalidný dôchodok a zároveň aj vykonávať za mimoriadnych podmienok sústavné zamestnanie. Možnosť, ktorú využívajú najmä občania s mentálnym postihnutím a nevidiaci občania, návrh nového zákona ruší. Zmena by sa teda dotkla ľudí, ktorí pracujú v chránených dielňach alebo na voľnom trhu práce a ich príjem je vo väčšine prípadov nižší ako invalidný dôchodok, domnieva sa ZPMP. Zamedzením súbehu dôchodku a príjmu by im klesla životná úroveň, preto ZPMP navrhuje stanoviť istú hranicu zárobku, ktorá by bola 1,3-násobkom sumy životného minima. Mzdu by mohol invalidný občan dostávať a zároveň by aj poberal invalidný dôchodok.
*aka pa
NNNN