il, že ak budú kandidátske krajiny spĺňať podmienky na pozvanie do aliancie, na budúcoročnom summite NATO možno očakávať presadzovanie agendy rozširovania zo strany USA.
"Je to pozitívny signál aj kvôli tomu, že, ako sa zdá, v západnej Európe táto agenda nepatrí momentálne medzi priority," konštatoval dnes pre TASR.
Ako ďalej uviedol, otázku rozširovania NATO by mal dostať do popredia aj summit hláv kandidátskych štátov 10.-12. mája v Bratislave. Koncom mája sa v Budapešti navyše uskutoční zasadanie Ministerskej rady NATO, na ktorom sa pravdepodobne bude hovoriť aj o programe budúcoročného summitu v Prahe. Šebej povedal, že 27. mája sa začne vo Vilniuse rokovanie členov Parlamentného zhromaždenia NATO, ktoré výhľadovo má v pláne prijať rezolúciu vyzývajúcu na rozširovanie aliancie.
Podľa predsedu Zahraničného výboru NR SR Petra Weissa Slovensko sa teraz musí sústrediť na plnenie kritérií na prijatie do NATO. Zároveň je potrebné usilovať sa prostredníctvom diplomacie, aby agenda rozširovania zaujala americkú politiku i politikov v kľúčových krajinách aliancie. "Aj preto plánujeme cesty predstaviteľov parlamentu do USA, aj do ďalších členských krajín NATO," konštatoval Weiss dnes pre TASR.
C. Powell v utorok v Bruseli uviedol, že nová americká administratíva prezidenta Georgea Busha považuje rozšírenie Severoatlantickej aliancie za kľúčovú súčasť procesu zjednocovania Európy a budovania stability v nej.