Bratislava 24. októbra (TASR) - Návrh Ozbrojených síl SR - model 2010, ktorý je najkomplexnejším strategickým dokumentom v histórii slovenskej armády, prerokuje vláda SR na dnešnej 184. schôdzi.
Slovenské ozbrojené sily by sa mali zredukovať zo súčasných 42 600 na 24 500 vojakov-profesionálov a civilných zamestnancov. Branci sa prestanú povolávať na základnú vojenskú službu v roku 2006, keď by mali výdavky na rezort obrany vzrásť zo súčasných 1,89 percenta hrubého domáceho produktu na 2 percentá. Z celkových nákladov 80 miliárd Sk je polovica garantovaná príjmami zo štátneho rozpočtu. Tri štvrtiny z peňazí pohltí výcvik, mzdy a ďalšie prevádzkové náklady a zvyšok pôjde na modernizáciu, prezbrojovanie a investície.
Programové zámery v personálnej oblasti rátajú so znižovaním počtov najmä vyšších dôstojníckych hodností, občianskych zamestnancov a, naopak, ročne sa ráta s nárastom asi 800 vojakov-profesionálov do nižších hodností. Zaujímavým spôsobom zotrvania v armáde je dobrovoľné prevzatie nižšej dôstojníckej hodnosti profesionálom, o ktorého bude mať armáda záujem. Slovenská armáda by sa mala taktiež feminizovať. Zo súčasných 800 žien, čo tvorí štyri percentá podielu všetkých vojakov, by ku koncu desaťročia mala mať 2500, čiže asi 10 percent.
Materiál už schválila Rada obrany štátu a koncom mesiaca ho zástupcovia Ministerstva obrany SR predstavia v bruselskej centrále NATO. Do konca roka by ho mali schváliť poslanci Národnej rady SR.
Kabinet Mikuláša Dzurindu sa bude zaoberať aj návrhom zákona o integrovanom záchrannom systéme, návrhom zákona o poisťovníctve a návrhom poslanca Roberta Fica na schválenie návrhu na vyhlásenie referenda. Predseda Smeru iniciuje plebiscit, aby pribrzdil proces predaja 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).
S myšlienkou prehodnotiť privatizáciu SPP prišla časť koaličnej SDĽ zastúpená najmä ministrom práce a sociálnych vecí Petrom Magvašim, za pokračovanie procesu je, naopak, v strane napríklad ministerka financií Brigita Schmögnerová.
Ficov návrh, ktorý je už zaradený do programu októbrovej schôdze Národnej rady SR, obsahuje dve otázky. Jedna sa týka referenda o privatizácii SPP a druhá súhlasu NR SR s tým, aby o privatizácii všetkých prirodzených monopolov na návrh kabinetu rozhodovala NR SR aspoň trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov. V prípade konania referenda, ktoré by však pre vládu nebolo záväzným, by občania mohli vyjadriť svoj postoj nielen k privatizácii SPP, ale aj Transpetrolu, rozvodných energetických podnikov, Slovenských elektrární a ďalších prirodzených monopolov.
Členovia vládneho kabinetu posúdia i návrh na zriadenie Národného úradu pre cestovný ruch SR ako ústredného orgánu štátnej správy, správu o príprave zvýšenia jadrovej bezpečnosti JE V-2 Jaslovské Bohunice a správu o aktuálnom stave realizácie projektu INFOVEK v roku 2001.
Na rokovacom stole sa ocitne i tajný materiál - návrh vyjadrenia vlády SR k oznámeniu I. M. proti SR podanému Výboru OSN pre ľudské práva.