Práve potom príde skúška ohňom a uvidí sa, do akej miery sa zmobilizujú jednotlivé organizácie skupiny al-Kajdá roztrúsené po celom svete.
Na medzinárodnej konferencii Demokracia v ohrození a v upevňovaní - Boj proti organizovanej kriminalite, obchodu s drogami a terorizmu, ktorá dnes pokračuje v Bratislave, to uviedol nemecký publicita zaoberajúci sa terorizmom Rolf Tophoven.
Bin Ládin je podľa neho v mnohých islamských krajinách kultovou osobnosťou. Má za sebou značnú podporu a v prípade, že by ho odstránili, jeho podpora sa ešte rozrastie. V tejto súvislosti spomenul príhodu profesora Kaisera z Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku, ktorý sa stretol so svojím americkým kolegom a opýtal sa ho, čo urobia USA s bin Ládinom, ak ho dostanú. Odpovedal, že ak by ho chytili, nemohli by ho postaviť pred súd, pretože by to viedlo k novej vlne teroru. "Najlepším riešením by bolo urobiť z neho ženu a poslať ho späť do Afganistanu," odpovedal Američan.
Teroristi využívajú do značnej miery médiá. Teroristický boj v oblasti propagandy podľa Tophovena otvoril bin Ládin svojim vystúpením v televízii po začatí odvetných útokov USA. Keď hovoril o križiackej výprave Američanov, urazil city mnohých moslimov, ktorí si tým pripomenuli časy kresťanských križiackych výprav do Svätej zeme. Bin Ládin je nebezpečný aj tým, ako pred verejnosťou vystupuje. Hovorí veľmi jemne a potichu, využíva reč tela a štylizuje sa tak do postavy akéhosi kňaza. Skrýva sa v tom veľký cielený účinok. Ako príklad využívania médií teroristami uviedol Tophoven pasáž z knihy jedného amerického experta na terorizmus. V budove obsadenej teroristami, ktorú oblieha polícia, vraví jeden z útočníkov druhému: "Ešte nestrieľaj Ahmed, ešte nie je prime time (hlavný vysielací čas v TV)".
Nemecký publicista Tophoven tvrdí, že je otázne, či bin Ládin dával osobne rozkazy na nasadenie kománd proti New Yorku. On to robiť nemusí, lebo on sa vidí ako guru islamského terorizmu. Prichádza s myšlienkami bez toho, aby konal a jeho prívrženci sú mu oddaní. Oni však vo svojom ponímaní nie sú masovými vrahmi, ale mučeníkmi - a to je problém.
Útok 11. septembra podľa neho označili zainteresované kapacity v New Yorku ako veľkú pascu. Vysvetlil, že USA trvalo niekoľko týždňov kým sa pripravili na odvetnú akciu. O chvíľu sa však začína ramadán a počas neho by USA mali bombardovanie prerušiť. Pokračovanie náletov by totiž šokovalo všetkých moslimov na svete. So začiatkom ramadánu budú teda USA musieť zastaviť bombardovanie, pretože v opačnom prípade môže opäť prísť bin Ládin a povedať: "Vidíte ja som Vám hovoril, že sú to nepriatelia celého islamu," uviedol.
Na margo úvah o terorizme s využitím biologických zbraní a zbraní hromadného ničenia Tophoven uviedol, že by sme sa mali vystríhať hystérie. Ak by však teroristi pustili do potrubí svetových metropol nervový plyn, nemáme podľa neho šancu. Museli by sme kapitulovať, pretože civilná obrana je prakticky na nulovej úrovni. V tejto súvislosti spomenul aj kybernetický teror. Ak by teroristi mali šikovných hackerov, bez problémov nás dokážu už dnes "totálne položiť na lopatky".