Boj s bioterorizmom asi rozšíri škálu trestných činov
BRATISLAVA 24. októbra (SITA) - Vláda dnes poverila ministerstvá vnútra a spravodlivosti, aby do polroka pripravili zmenu legislatívnych noriem tak, aby boli schopné reagovať na bioterorizmus. Úlohy aj pre ďalšie rezorty a Slovenskú informačnú službu vypl
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ynuli zo základného systému biologickej ochrany obyvateľstva, ktorý dnes kabinet schválil. Šéf Úradu civilnej ochrany MV SR Milan Šišulák na tlačovej besede uviedol, že je nevyhnutné v zákone upraviť napr. podmienky uzavretia priestorov alebo oblasti po útoku biologickými látkami, umožniť napr. použitie sily voči ľuďom, ktorí sa napriek zákazu rozhodnú odísť a zvážiť aj zaradenie opustenia priestoru zdroja nákazy medzi trestné činy. Pripomenul, že nehovoríme len o antraxe, pretože existuje asi 70 látok, ktoré môžu byť použité ako biologická zbraň. Uvažované očkovanie proti antraxu nepovažuje Šišulák za relevantné. Ako vysvetlil, vakcinácia trvá zhruba poldruha roka, pričom protilátky sú účinné iba rok.
Základný systém biologickej ochrany obyvateľstva pripravilo ministerstvo vnútra v reakcii na udalosti po 11. septembri, keď sa začali objavovať obálky s antraxom. Znížiť riziko na minimum majú opatrenia, týkajúce sa aj nečakaných udalostí pri preprave biologických látok, pri ich používaní na pracoviskách, ale aj pri použití vo vojne. Materiál hovorí o preventívnych opatreniach vrátane osvety a obsahuje monitorovací a výstražný systém, pod ktorý spadá aj informovanie obyvateľstva, zdravotnícke a protiepidemické opatrenia pre prípad, že dôjde k nákaze. Zahŕňajú tiež prípravu lekárov na včasnú diagnostiku a opatrenia na hraniciach. Náklady na tieto opatrenia uhradia jednotlivé rezorty. Aplikácia všetkých opatrení z akčného plánu EÚ na boj proti terorizmu však bude stáť podľa ministra Ivana Šimka dlhodobo 1,7 miliardy korún.