adať do 1. septembra 2002. "Životnosť SDK je presne časovo ohraničená - voľbami v roku 2002," vyhlásil predseda strany Mikuláš Dzurinda.
Ako ďalej Dzurinda informoval na stretnutí s novinármi, do termínu určeného v stanovách SDK nemožno voči členom strany, ktorí majú členstvo aj v inom politickom subjekte, vyvodzovať disciplinárne sankcie. Stanovy si SDK podľa Dzurindu zmenilo v zmysle novely zákona o združovaní politických strán a hnutí, ktorá zakazuje dvojité členstvo. Upravili sa ešte v jednom bode a to, že členstvo v inej politickej strane alebo politickom hnutí vylučuje členstvo v SDK. Na mimoriadnom kongrese SDK, o zvolaní ktorého, ako aj o počte delegátov zúčastnených na ňom rozhodlo Predsedníctvo SDK, sa zúčastnili zástupcovia piatich platforiem. Kresťanskodemokratickú zastupoval Mikuláš Dzurinda, liberálnu Eduard Kukan, konzervatívnu Peter Zajac, sociálnodemokratickú Jaroslav Volf a zelenú Anton Juriš.
Súčasná politická reprezentácia nehľadá podľa premiéra nijaké výhody pre svoje strany, ani pre koalíciu vo všeobecnosti. Dzurinda rešpektuje, že nie je vôľa meniť volebný zákon, jeho znenie považuje za demokratické a bude všeobecne akceptované. Potvrdil, že SDK nikdy nemala ambíciu pôsobiť ďalej na slovenskej politickej scéne a je iba výsledkom nedemokratického volebného zákona z roku 1998. Dzurinda tiež priznal, že na zmeny stanov vedenie SDK zabudlo. K zvolaniu mimoriadneho kongresu ho viedla úcta k zákonu, ktorý musí platiť pre všetkých bez ohľadu na zastávaný post.
"Každý si hľadá svoje šťastie pred parlamentnými voľbami," komentoval Dzurinda prestúpenia zástupcov zelenej platformy z SDK do nového poslaneckého klubu v NR SR - SOP-LDÚ-SZS. Verí, že predsedníctvo SDK bude pripravené rokovať vždy, keď to bude potrebné, najbližšie asi o obsadení voľných postov vo výboroch parlamentu.