Bratislava 25. októbra (TASR) - Po dvanásťročnom zápase o ustanovení 17. novembra za štátny sviatok sa tento deň dnes zaradil medzi piliere identity národa. Jeden z predstaviteľov revolučných dní v roku 1989, v súčasnosti poslanec parlamentu, Ján Budaj sa domnieva, že spomienka na dobu, kedy krajina nastúpila na cestu demokracie by nemala v kalendári chýbať. Podľa jeho slov sa pri hlasovaní ukázalo, že sily, ktoré presadzovali revíziu 17. novembra sú na Slovensku v menšine.
Budaj si myslí, že principiálne je v krajine zavedených veľa štátnych sviatkov, on tiež patrí medzi ich odporcov. Na druhej strane sa však domnieva, že argumenty ľavice o ochudobnení štátneho rozpočtu sú neprijateľné. Okrem toho poznamenal, že politických štátnych sviatkov nie je mnoho. V prípade, žeby sa otvorila diskusia o ich redukcii, vidí poslanec Budaj priestor v zrušení 8. mája - Dňa víťazstva nad fašizmom. Uvedomuje si, že problémom môže byť fakt, že sa oslavuje vo viacerých európskych krajinách.
Poslanec Jozef Prokeš nepodporil predložený návrh. V rozhovore pre TASR to vysvetlil slovami, že jeho kritický pohľad vychádzal predovšetkým z toho, že sa nevzťahuje na samostatnú SR. Podľa jeho slov to však neznamená, žeby zmeny, ktoré 17. november priniesol, neprivítal a neoceňoval. "Je to jeden z míľnikov, ale do totality nás vtiahla druhá časť spoločného štátu, keď po vojne vyhrali v Čechách voľby komunisti," poznamenal. Netreba podľa neho zabúdať ani na ekonomickú stránku zavedenia nového štátneho sviatku.
Za najdôležitejší sviatok v novej histórii Slovenska považuje 17. november poslanec Jozef Kužma. Jeden z najmladších členov zákonodarného zboru Peter Muránsky vníma zase tento deň ako dobu prerodu, ktorá mu umožnila vstúpiť do úplne iného života. Je presvedčený o tom, že má miesto medzi štátnymi sviatkami.
*ad zg rč