Košice 25. októbra (TASR) - Vyše pol milióna korún si doteraz vyžiadalo skúmanie zásielok podozrivých na prítomnosť antraxu (bacillus anthracis), ktoré robia v banskobystrickom Štátnom zdravotnom ústave (ŠZÚ).
Ako uviedla dnes na pracovnom stretnutí v Košiciach Margaréta Sláčiková z bratislavského ŠZÚ SR, preverili na antrax v banskobystrickom laboratóriu zatiaľ 200 z 227 došlých zásielok, všetky testy boli negatívne.
Hygienikov a lekárov z Košického kraja, kde doteraz zaznamenali 20 podozrivých obálok, informovala Sláčiková o látkach potenciálne využiteľných v bioterorizme s dôrazom na antrax, možnostiach prevencie i zásadách pri riešení následkov. Upozornila, že v prípade kontaktu so zásielkou podozrivou na prítomnosť antraxu, nie je nutná hospitalizácia, pretože ochorenie nie je prenosné z človeka na človeka. Zásadným opatrením je bezpečné uskladnenie zásielky, dekontaminácia prostredia, o ktorú sa musí postarať majiteľ objektu a zvýšený lekársky dozor. Obyvatelia sa môžu viac o antraxe dozvedieť na bratislavskom telefónnom čísle 443 73 866 alebo mobilnej telefónnej linke O907 716 999.
Antrax ako informovala, je primárnym ochorením domácich i voľne žijúcich zvierat, pričom jeho bakteriálnymi spórami sa vdýchnutím alebo kontaktom môže nakaziť aj človek. Posledné prípady antraxu na Slovensku zaznamenali u človeka v rokoch 1977 a 1983 a u zvieraťa v roku 1986. Aj keď existuje niekoľko druhov vakcín, ktoré vyrábajú v USA, Veľkej Británii, Kanade a Rusku, plošné očkovanie neprichádza u nás do úvahy a týka sa len skupín ľudí vo vysokorizikovom prostredí.
Riaditeľ ŠZÚ v Košiciach a krajský hygienik Pavol Slezák informoval, že v Košickom kraji zriadili na zachytávanie zásielok tri zberné miesta v Michalovciach, Košiciach a Rožňave, čím sa šetria náklady pri ich preprave do Banskej Bystrice. ŠZÚ v Košiciach je pripravený pomôcť kapacitami pri skúmaní zásielok, ostáva už len vybaviť ho bezpečnostným laminátovým boxom pre pracovníkov, ktorí očakávajú približne za dva týždne. Slezák upozornil, že požiarnici, ktorí robia dekontamináciu, poukazujú na nedostatok dezinfekčných prostriedkov.
Na pracovnom stretnutí, ktoré venovali aktuálnym otázkam ochrany zdravia v mimoriadnych situáciách, informovali lekárov a hygienikov aj o zdrojoch, rizikách a riešeniach kontaminácie životného prostredia ionizujúcim žiarením.
*se rč
NNNN