klade novely zákona o obmedzení výdavkov politických strán a hnutí na volebnú propagáciu, ktorú včera parlament schválil.
V prípade, že politické subjekty správu nepredložia ani v náhradnom termíne, opakovanie sa im uloží pokuta 200 tisíc Sk a pozastaví sa im vyplatenie príspevku na činnosť. V prípade, že údaje v nej nebudú komplexné, alebo budú nepravdivé, hrozí politickému subjektu pokuta do výšky 500 tisíc Sk. Toto ustanovenie sa bude vzťahovať aj na volebné koalície, a to tak, že ministerstvo uloží pokutu všetkým jej stranám, ak sa tieto nedohodli inak.
Maximálna suma výdavkov na propagáciu zostáva na úrovni 12 miliónov korún vrátane dane z pridanej hodnoty. Jej prekročenie o viac ako 5 percent bude podnetom pre MF SR skrátiť politickej strane nárok na príspevok za hlasy získané vo voľbách do NR SR vo výške dvojnásobku sumy, o ktorú výdavky prekročila.
Poslancov viedla k novelizácii zákona z roku 1994 absencia verejnej kontroly nákladov na volebnú kampaň a skutočnosť, že doterajšie povinnosti a sankcie sa ukázali ako nedostatočné. Novelou zákona by sa tiež umožnila konfrontácia údajov obsiahnutých v správach s údajmi subjektov, u ktorých si strany propagáciu objednali, aj povinnosť prerokovať ich na schôdzi NR SR so zverejnením v médiách a na internetovej stránke parlamentu. Účinnosť zákon nadobudne 1. mája 2001.
Napriek schváleniu pozmeňovacích návrhov v druhom čítaní parlament v záverečnom hlasovaní neodsúhlasil návrh zákona o ochrannom dohľade pripravený Robertom Ficom. Išlo o snahu znovu zaviesť mechanizmus dozoru nad osobami po výkone trestu odňatia slobody, čím by sa predišlo páchaniu ďalšej trestnej činnosti. Počas rozpravy Fico uviedol, že na Slovensku je evidovaných každoročne približne 100 tisíc trestných činov, pričom 30 percent z nich spáchajú recidivisti. Myslí si, že tomuto fenoménu treba venovať náležitú pozornosť ako systému postpenitenciárnej starostlivosti.
Tesnou väčšinou hlasov nebol včera schválený poslanecký návrh novely zákona o sociálnom zabezpečení. Išlo o predĺženie vykazovania pracovných kategórií na určovanie dôchodkov, čo u nás platilo od 1. januára 1957. Zákonom definované skupiny zamestnancov v náročných prevádzkach mali nárok na vyššie dôchodky v porovnaní s inými občanmi.
Parlament ďalej rozhodol, že na marcovej schôdzi bude rokovať o poslaneckých novelách o lotériách a iných podobných hrách a uskutoční sa aj hlasovanie o pozmeňovacích návrhoch k zákonu o daňových orgánoch.