Bratislava 25. októbra (TASR) - Počas dnešného pravidelného bodu zasadania poslancov zazneli rokovacou sieňou interpelácie v drvivej väčšine od opozičných zástupcov snemovne. Iba prvú interpeláciu ministra školstva Milana Ftáčnika predniesol Peter Bohunický z klubu SDĽ. Zaujímal ho problém akreditácie štúdia verejnej správy na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave, pretože na štátne záverečné skúšky čaká 86 študentov 4. ročníka a 100 študentov v 3. ročníku štúdia.
Minister kultúry Milan Kňažko bol dnes v snemovni označený ako "príliš útlocitný" voči otázkam opozície, pričom mu Ján Cuper pripomínal jeho výroky voči expremiérovi Vladimírovi Mečiarovi a bývalému riaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi. Katarína Tóthová sa ministra spýtala, či počas služobnej cesty v zahraničí, keď došlo k autohavárii a boli zranení dvaja slovenskí herci, mal svojich spolujazdcov schválených príslušným uznesením vládneho kabinetu. Zaznela aj výzva, či by po všetkých aférach neuvažoval o abdikácii.
Analýzou doktorandského štúdia na Slovensku sa zaoberala vo svojej interpelácii Eva Slavkovská. Spomenula, že v krajinách EÚ je prijatých na túto formu štúdia 25 percent absolventov magisterského štúdia, kým v SR je to iba 10 percent, z nich úspešne štúdium skončí iba 20 percent. Minister Ftáčnik by mal odpovedať, ako chce zabezpečiť finančné krytie štipendií doktorandov v tomto i budúcom roku. Slavkovskú zaujímali aj výsledky projektu, ktorý by mal vyústiť do zavedenia jednotného testu pre maturantov, pretože sa ukazuje veľmi rozdielna úroveň vedomostí žiakov nielen na rôznych typoch stredných škôl, ale aj v rovnakých kategóriách.
Katarína Tóthová ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Petrovi Magvašimu adresovala výčitku, že predĺženie veku žien pri ich odchode do dôchodku je prezentované ako snaha zrovnoprávniť ženy s mužmi. Je to požiadavka aproximácie práva EÚ, uviedla Tóthová, pričom kritizovala, že vládny kabinet si v tejto otázke nepresadil prechodné obdobie, a tak nepokračoval v úsilí predchádzajúceho, ktorého bola členkou.
Minister obrany Jozef Stank dostal interpeláciu týkajúcu sa osudu armádneho vrcholového športu. V krátkej odpovedi poslancovi Jozefovi Kalmanovi uviedol, že na zachovanie hokejového a futbalového klubu musí rezort každoročne vynaložiť 150 miliónov korún. V žiadnom prípade nechce minister športové zariadenia armády v účtovnej hodnote 750 miliónov Sk nikomu predať za symbolickú korunu. Ich odstúpeniu subjektu starajúcemu sa o vrcholový šport sa však nebráni.
Medzi ďalšími témami interpelácií sa dnes v parlamente objavila privatizácia obvodného zdravotného strediska v Zlatých Klasoch, problém urgentnej medicíny v martinskej fakultnej nemocnici, kauza eurofondov na úrade vlády, prejavy klientelizmu v polícii a projekt získania jej dôveryhodnosti vo verejnosti, ako aj spor o autorské právo súvisiaci s privatizáciou IRB.