na svoju prvú oficiálnu návštevu, konštatuje v dnešnom vydaní nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
Osem rokov po rozdelení československej federácie sú vzťahy medzi oboma krajinami lepšie než kedykoľvek predtým, pokračujú noviny. Krátko po rozdelení ich síce ešte zaťažoval spor okolo delenia spoločného majetku, po zmene vlády v oboch krajinách v roku 1998 sa však podarilo dospieť k dohode. Z hospodárskeho hľadiska vďaka colnej únii prekvitá bilaterálny obchod.
"Ľudia v oboch štátoch sa už z rozdelením zmierili," tvrdí v tejto súvislosti český ochranca ľudských práv Petr Uhl. Medzi oboma národmi niet nedôvery, naopak: Slovákov medzičasom v prieskumoch verejnej mienky Česi označujú za najobľúbenejších cudzincov.
Kým však poznatky Čechov o Slovensku pomaly miznú, Slováci si zachovávajú svoj záujem o niekdajší bratský národ. Podľa sociologických štúdií české deti v súčasnosti už majú problémy porozumieť slovenčine, Slovákom je naproti tomu čeština ešte stále dôverne známa, predovšetkým vďaka televízii a literatúre.
Z medzinárodného hľadiska má Slovensko čo dobiehať: kým Česko je už dva roky v NATO a patrí k popredným kandidátom na vstup do Európskej únie, Slováci zaostávajú. Podľa najnovších plánov politikov v Bratislave však Slováci chcú náskok Čechov v čo najkratšom čase vyrovnať. Schuster pritom počíta s podporou Prahy a v neposlednom rade s podporou svojho kolegu Havla.
Pri rozhovoroch s predstaviteľmi aliancie a únie sa českí politici opakovane prejavili ako zástancovia Slovenska. Pre Václava Havla, ktorý bol rozhodne proti rozdeleniu Československa, by bolo oneskoreným zadosťučinením, ak by práve on osobne mohol prispieť k tomu, aby Slovensko na ďalšom summite NATO v roku 2002 v Prahe prijali do aliancie, uzatvárajú noviny.