nska sa predpokladá činnosť do 25 tisíc sčítacích komisárov.
Ako na dnešnom stretnutí s novinármi v Košiciach uviedol predseda Štatistického úradu SR Peter Mach, zaznamenané údaje v sčítacích hárkoch odzrkadlia stav presne v spomínanom čase. Spresnil, že ak sa narodí dieťa minútu po polnoci, nebude predmetom sčítania, rovnako ako obyvateľ, ktorý tesne pred polnocou umrie. Mach poznamenal, že sčítanie na Slovensku sa, na rozdiel od niektorých krajín, už tradične uskutočňuje formou sebasčítania, nie prostredníctvom interview so sčítacím komisárom. Prednosťou spomínaného spôsobu podľa Macha je, že umožní zaznamenať doslova aktuálne údaje aj o obyvateľoch, ktorí sa v rozhodujúcom okamihu nachádzajú v netradičných obydliach. Vysvetlil, že ide o pobyt v stane, v maringotke, zemlianke, chatrči, či prístrešiach bezdomovcov.
Špeciálne tlačivá začnú doručovať sčítací komisári do domácností od 19. mája, ich zber sa začne dva týždne po rozhodujúcom okamihu. V prípade bezdomovcov sa predpokladá návšteva ich prístreší v spolupráci so samosprávou. Zvláštne sčítacie okrsky budú vytvorené pre osoby vo výkone trestu, pre vojenské útvary, vojská ministerstva vnútra i niektoré ďalšie zložky. Štatistický úrad SR podľa slov jeho predsedu v spomínaných prípadoch úzko spolupracuje s ministerstvom spravodlivosti i vnútra. V prípade diplomatov, ktorí sú mimo územia štátu v rozhodujúcom okamihu, zabezpečí ich sčítanie v koordinácii s ministerstvom zahraničných vecí. Sčítací komisári sa na požiadanie občana preukážu špeciálnou kartou a občianskym preukazom.
Ako Mach doplnil, formuláre pozostávajúce z listu obyvateľa, domového listu a bytového listu sú vytlačené v štvorjazyčnej úprave: slovensko - maďarskej, rusínskej, ukrajinskej a rómskej. Prvé výsledky sčítania budú známe najskôr v septembri. Náklady na projekt, ktorý Slovenská republika realizuje po desiatich rokoch, dosahujú sumu 670 miliónov korún vyčlenenú zo štátneho rozpočtu.