Bratislava 26. októbra (TASR) - Pred nadchádzajúcim Dňom černovskej tragédie, pamätným dňom SR pripadajúcim na 27. októbra, si pripomíname významné skutočnosti, ktoré sa viažu k tejto tragédii.
V Černovej, ktorá je teraz časťou mesta Ružomberok a vtedy bola samostatnou obcou, došlo 27. októbra 1907 k vzbure miestneho obyvateľstva proti maďarskému útlaku, krvavo potlačenej streľbou uhorských žandárov do bezbranných ľudí.
Bezprostredným dôvodom spomínanej udalosti, známej ako černovské krvipreliatie, bol spor o vysviacku miestneho kostola, postaveného hlavne pričinením popredného slovenského politika a kňaza Andreja Hlinku, černovského rodáka. A. Hlinka, ktorý bol od roku 1905 ružomberským farárom, z celkových nákladov na výstavbu kostola 80 000 korún vykryl pomocou celého svojho súkromného majetku a zbierkami cca 60 000 korún. V dôsledku proslovenských aktivít A. Hlinku spišský biskup Alexander Párvy pozbavil fary i kňazského povolania. Na základe rozhodnutia ružomberského súdu mal ísť na dva roky do väzenia. Pred nástupom trestu pôsobil na Morave. Vtedy sa v Černovej pripravovala vysviacka kostola, dostavaného v lete 1907. Černovčania sa dožadovali návratu A. Hlinku do úradu. Svetská i cirkevná vrchnosť žiadosti Černovčanov odmietla a rozhodla sa urobiť vysviacku kostola vo vlastnej réžii, za asistencie žandárov. V osudný deň, keď husté zástupy ľudí bránili panským kočom v príchode, dal slúžny bez varovania rozkaz na streľbu do bezbranného davu. Výsledkom bolo 15 mŕtvych a desiatky ranených, z toho viacerí ťažko. Za účasť na vzbure bolo odsúdených 38 ľudí, spolu na 36 a pol roka väzenia.
Černovské krvipreliatie bolo tragédiou postihnutých, slovenskému národu však prinieslo výrečné svedectvo pred svetovou verejnosťou o národnostnom útlaku v Uhorsku. Takto vnímali černovské krvipreliatie najmä český a ďalšie utláčané národy vtedajšieho Rakúska-Uhorska a viaceré významné osobnosti v zahraničí - napr. nórsky spisovateľ a publicista Bjornstjerne Björnson, britský profesor Seton Watson a ruský spisovateľ a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj.
*mp, jm rč
NNNN