Londýn 1. apríla (TASR) - Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar, od ktorého bočila Európska únia aj NATO, má cez víkend dve príležitosti na "comeback", čím môže šokovať obe organizácie práve v čase, keď prijímajú Slovensko do svojich radov. Konštatuje to dnes britský denník Financial Times, ktorý sa venuje nadchádzajúcim prezidentským voľbám a referendu o predčasných parlamentných voľbách v SR.
Mečiar, líder najväčšej strany HZDS, referendum iniciované odbormi podporuje a už druhýkrát sa uchádza o kreslo prezidenta. Ak vyhrá, bude opäť v centre pozornosti po takmer šiestich rokoch trápenia sa v opozícii. Počas svojho posledného pôsobenia vo funkcii premiéra priviedol Slovensko do diplomatickej izolácie svojou snahou potlačiť politickú opozíciu a vybičovať nacionalizmus proti susednému Maďarsku, uvádzajú Financial Times.
Šesťdesiatjedenročný Mečiar tvrdí, že je dnes starší a múdrejší, i keď je pre neho stále ťažké ospravedlniť sa za minulé chyby. Osvojil si však miernejšie spôsoby pri televíznych vystúpeniach, vylepšil svoj imidž a snaží sa svoju stranu dostať do stredopravého bloku v Európskom parlamente.
HZDS už dnes vystupuje rázne za EÚ. Predstavitelia únie súkromne pripúšťajú, že Mečiarova verejná podpora bola vlani životne dôležitá pri referende o vstupe SR do únie, na ktorom sa muselo zúčastniť najmenej 50 percent voličov.
HZDS tiež podporilo menšinovú slovenskú vládu pri schvaľovaní niektorých kľúčových zákonov. Opozícia reagovala obvinením, že Mečiar uzavrel tajnú dohodu s premiérom Mikulášom Dzurindom výmenou za to, že polícia nebude preverovať jeho financie.
Je pravdepodobné, že ak by sa Mečiar stal prezidentom, alebo odišiel do dôchodku, HZDS by sa mohlo po budúcich voľbách pripojiť k súčasnej koalícii, čím by pomohlo reštrukturalizovať slovenskú politiku na základe ideologických a nie personálnych línií.
Mečiar verí, že všetky pochybnosti zo stany NATO a EÚ proti nemu sa rozplynú, keď sa stane prezidentom.
"Keď Berlusconi zložil premiérsky sľub, mnohí politici mu nechceli podať ruku. Teraz s tým nemajú problém. Keď bola sformovaná Schüsselova vláda, Rakúsko sa ocitlo v izolácii. Je aj teraz v izolácii? To všetko bolo len dočasné," vyhlásil Mečiar.
No aj napriek tomu slovenskí voliči majú o ňom stále veľa pochybností na to, aby mu dali šancu rehabilitovať sa. Hoci je stále populárny v horských oblastiach za to, že priviedol krajinu k nezávislosti v roku 1993, jeho ľudový šarm nepôsobí na mestských voličov. Podľa posledných prieskumov zaostáva za Eduardom Kukanom, ministrom zahraničných vecí o tri percentá, ale tento rozdiel sa v druhom kole volieb 17. apríla ešte asi prehĺbi.
Ani referendum mu nedáva veľkú šancu na úspech. Voliči sú síce nahnevaní na vládu, ale očakáva sa, že na referende sa zúčastní menej ako potrebných 50 percent voličov.
Vládna koalícia tak pravdepodobne prežije, zvlášť kým opozíciu paralyzuje rivalita medzi Mečiarom a agresívnym mladý populistom Robertom Ficom, ktorý vedie v prieskumoch.
Mečiarove šance na návrat na výslnie - alebo minimálne na pokojný dôchodok - budú musieť zrejme počkať do parlamentných volieb v roku 2006, dodávajú Financial Times.