BRATISLAVA 3. apríla (SITA) - Netradičný projekt pre základné a stredné školy pripravilo občianske združenie Človek v ohrození (ČVO). Panáčik pre Afganistan - naučme sa rozumieť a pomáhať nemá len priniesť školákom viac informácií o problémoch ľudí vo svete, ale prispeje aj k tomu, aby sa zamýšľali nad spôsobom, ako môže každý jednotlivec pomôcť tam, kde treba. Ľudia sú totiž ochotní viac pomáhať vtedy, keď pochopia, prečo je to potrebné.
Projektom Panáčik pre Afganistan chce občianske združenie osloviť dvetisíc slovenských škôl, pričom očakáva, že na výzvu bude reagovať aspoň desať percent z nich. Dvojhodinovky, ktoré "odučia" učitelia počas občianskej výchovy, etiky, geografie i iných predmetov, priblížia žiakom pútavým a interaktívnym spôsobom históriu Afganistanu, prvky jeho tradičnej kultúry, problémy krajiny, ale aj dôvody prečo jeho obyvateľom treba v súčasnosti pomáhať.
Pokiaľ sa budú chcieť školáci zapojiť do priamej pomoci pre afganské deti, môžu sa zúčastniť na zbieraní finančných prostriedkov vo svojej škole. Vyzbierané peniaze použije potom ČVO na svoj projekt rekonštrukcie vybraných vidieckych škôl v Afganistane. Na jednu školu bude združenie potrebovať asi 350 tisíc slovenských korún. Pri organizovaní tohto projektu sa ČVO inšpiroval skúsenosťami z Poľska, kde poľská humanitárna organizácia vyzbierala štyri milióny korún.
Okrem projektu vzdelávania rozbehol ČVO začiatkom apríla zbierku pre Afganistan. Jej cieľom je rekonštrukcia a obnova vidieckych škôl, ale aj zabezpečenie vzdelávacích programov pre miestne učiteľky a negramotné ženy a dievčatá. V Afganistane bolo totiž počas posledných desiatich rokov zničených alebo poškodených približne 80 percent škôl. Do školy pritom chodí 39 percent školopovinných chlapcov a 3 percentá dievčat. Len každý druhý muž a každá pätnásta žena tak vie v Afganistane čítať a