Bratislava 27. októbra (TASR) - Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) nebude zatajovať svoj pôvod v Slovenskej demokratickej koalícii (SDK) a zbavovať sa svojho dielu zodpovednosti za výsledky vládnutia. "Mrzí nás, že takúto zbabelú stratégiu prechodu na opozičné pozície volia naši niekdajší druhovia," povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda na dnešnej programovej konferencii strany v Bratislave.
Za jeden z najväčších neúspechov vládnutia považuje skutočnosť, že nenastal významný pokrok pri vymožiteľnosti práva. "Dnes už vieme, že sme príliš ľahkým tónom sľubovali, že vyšetríme, odhalíme, zoberieme, potrestáme," poznamenal Dzurinda. "Niektoré nakradnuté majetky sa vrátili štátu, ale prakticky nikto nebol potrestaný," konštatoval. Ďalšou problematickou oblasťou je školstvo, kde po troch rokoch je mnoho škôl v zlom technickom stave, učitelia sú nespokojní s platmi a doteraz nebol prijatý nový vysokoškolský zákon. Ako pozitívum v tomto smere Dzurinda uviedol zníženie zadlženosti základných a stredných škôl i rýchlejší rast platov učiteľov v porovnaní s priemerom v národnom hospodárstve. Na margo situácie v zdravotníctve povedal, že podľa jeho mienky "sme nenašli odvahu a politickú silu na tvrdšie, zásadné kroky". Dodal, že ešte táto vláda bude musieť prikročiť k zásadnejším zmenám, čo však bude "nemilosrdným bojom so silnými záujmovými skupinami, bude to boj často s demagógiou a často aj s legendami".
Za pozitíva pôsobenia súčasnej vládnej garnitúry považuje Dzurinda zmenu charakteru štátu. Tá mala prejaviť prijatím novely ústavy, zavedením priamej voľby prezidenta i reformou verejnej správy, ktorú podľa neho pretláčala najmä SDKÚ. Dzurinda tiež poukázal na inú situáciu národnostných menšín ako v minulosti, spoluprácu s tretím sektorom, dialóg s odborármi i vzťah výkonnej moci k médiám. "Stojím si za nie veľmi populárnym názorom, že naša koalícia bola produktívna aj pri svojej šírke a svojej komplikovanosti," vyhlásil predseda SDKÚ. Zároveň odmietol tvrdenie, že jediné úspechy dosiahla v oblasti zahraničnej politiky, pretože tá tvorí s domácou "spojené nádoby" a je iba taká úspešná, ako domáca politika.