Bratislava 3. apríla (TASR) - Aktivisti Občianskeho oka zaznamenali počas sobotňajšej voľby prezidenta a referenda o predčasných parlamentných voľbách len technické chyby.
Ojedinele sa však vyskytli aj neštandardné postupy pri hlasovaní. Stávali sa totiž prípady, že člen referendovej komisie sa snažil prilákať občanov k referendu alebo dokonca v jednom prípade odhovoriť od účasti na plebiscite, povedal pre TASR Peter Novotný z Občianskeho oka. Podľa neho sa "kortešovalo" v Banskej Bystrici, časť Kordíky, v Handlovej a v Rožňave. Naopak, od účasti sa odhováralo v Bánovciach nad Bebravou.
Problémy sa objavili pri návštevách domovov dôchodcov s prenosnými urnami. "Niektoré referendové volebné komisie navštevovali domovy s prázdnymi volebnými urnami a penzistov ovplyvňovali pri voľbe. Takýchto prípadov sa stalo niekoľko," dodal Novotný, podľa ktorého k tejto situácii došlo v Malackách a v Humennom.
Sporadicky dochádzalo aj k prípadom, že na miestach, kde bola v jednej miestnosti referendová aj volebná komisia, vhadzovali voliči hlasovacie lístky do nesprávnej urny. Aktivisti sa toho stali svedkami v mestskej časti Rudlová v Banskej Bystrici a vo Zvolene.
Ďalšou technickou chybou bol vyplnený vzorový hlasovací lístok s prezidentskými kandidátmi. "Komisie často robia túto chybu. Stávalo sa to aj pri voľbách v roku 1999," informoval Novotný.
Podľa neho sa 87 aktivistov, ktorí spolu navštívili 650 komisií v rôznych regiónoch, nestretlo s problémami pri výkone pozorovateľskej misie.
Aktivisti Občianskeho oka majú dlhoročné skúsenosti pri monitoringu volieb. Na Slovensku monitorovali parlamentné a komunálne voľby v rokoch 1998 a 2002, ako aj voľby prezidenta v roku 1999. Zúčastnili sa aj na monitorovacích volebných misiách v zahraničí - na Ukrajine, v Bielorusku, Bosne, Chorvátsku, Kosove, Srbsku a Čiernej Hore.
Na priebeh prezidentských volieb dozerala aj šesťčlenná misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pod vedením Petra Eichera.