Pranie špinavých peňazí vždy súvisí s organizovaným zločinom
BRATISLAVA 27. októbra (SITA) - Pranie špinavých peňazí je vysoko sofistikovaná trestná činnosť a vždy súvisí s organizovaným zločinom. Riaditeľ Úradu finančnej polície Jozef Stieranka v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu (SRo) vysvetlil, že prijatá
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
forma zmrazenia finančných účtov, ktorá súvisí s bojom proti terorizmu bude platná až od budúceho roka. Aj v súčasnosti však náš právny poriadok pozná inštitúty, na základe ktorých je možné pozdržať neobvyklú obchodnú operáciu alebo zaistiť účet. V zákone o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti je aj ustanovenie, na základe ktorého samotná finančná inštitúcia môže pozastaviť vykonanie takejto operácie na 24 hodín. Táto právomoc patrí aj finančnej polícii, ktorá môže takúto operáciu pozdržať na 48 hodín. Podľa Stieranku je to dosť krátky čas na to, aby sa mohlo objektívne prešetriť, či došlo k naplneniu niektorých znakov trestného činu.
Ján Vyhnálik z Národnej banky Slovenska (NBS) zdôraznil, že parlament prijal v októbri v zákone o bankách nový paragraf, na základe ktorého sa môže obmedziť alebo zakázať prevod, úročenie či poskytovanie finančných zdrojov subjektom, na ktoré sa vzťahujú medzinárodné sankcie. Vláda však musí skonkretizovať potrebné kroky a opatrenia v nariadení. Po jeho vstupe do platnosti budú môcť banky realizovať opatrenia smerujúce k zmrazovaniu účtov osôb, na ktoré boli vyhlásené sankcie.
Podľa Jozefa Csentesa z Generálnej prokuratúry SR je prípravné konanie u nás veľmi komplikované a dlhé. Ak sa má účinne bojovať proti fenoménom, s ktorými sa v súčasnosti stretávame, treba konanie zjednodušiť. O to sa usilujú v súčasnosti členovia rekodifikačnej komisie, ktorí pripravujú nový Trestný poriadok.