Dedina Mládeže 4. apríla (TASR) - Obyvatelia Dediny Mládeže v Komárňanskom okrese si dnes pripomínajú 55. výročie založenia svojej obce. Je najmladšou samostatnou obcou na Slovensku, jej názov sa často spája s prívlastkom komunistická.
Pred 55 rokmi prišlo na južné Slovensko devätnásť mládežníkov z Trate mládeže, aby si na pasienku s jedinou pastierskou kolibou vlastnými rukami postavilo dedinu a vzorový poľnohospodársky dvor. Čoskoro sa k nim pripojili aj ďalší a spoločne postavili najprv kuríny, ošipárne, dielňu, hydináreň, brigádnické baraky, neskôr prvé dve ulice, pomenované Mičurinova a Makarenkova s 54 rodinnými domami, školu. Financie na výstavbu kultúrneho domu získali zväzáci víťazstvom v súťaži o najvyššie výnosy cukrovej repy, zaspomínala si starostka obce Etela Császárová, ktorej rodičia sa zoznámili práve na tejto stavbe mládeže a ako prví tu slávili aj svadbu.
Zo zakladateľov dnes už málokto žije v dedine, ktorej ostali verní ich deti a vnúčatá a kde najviac pracovných príležitostí tak, ako pred desaťročiami, núka poľnohospodársky podnik. "Sme malá dedina, s osadou Malý Ostrov máme 488 obyvateľov, tretina z nich je už v dôchodkovom veku, ale je tu súdržnosť, nie sú národnostné problémy a stále sa snažíme utužovať vzťahy medzi obyvateľmi rôznymi akciami. V obci je vybudovaný vodovod, kanalizácia aj plynovod, máme materskú aj základnú školu. Za svoju ďkomunistickúď minulosť sa vôbec nehanbíme," uviedla starostka a doplnila, že okrem rozprávania zakladateľov môže mladá generácia spoznať históriu obce spätú so zväzáckym hnutím v pamätnej izbe v miestnom kultúrnom dome.
pl pa