BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Porušenie zákona v prípade referendových okrskov, v ktorých počet voličov presahoval zákonom stanovených 2 000, nie je podľa ústavného právnika Petra Kresáka možné napadnúť na Ústavnom súde (ÚS). Ako uviedol pre agentúru SITA, "na ÚS SR možno napadnúť len výsledok referenda, nie zákonnosť a ústavnosť." Ak by sa niekto pokúsil sformulovať podanie, v ktorom by napadol výsledok referenda, musel by podľa Kresáka pred súdom dokázať, že práve tieto okrsky ovplyvnili jeho výsledok. Upozorňuje však, že referendum bolo neúspešné, žiadne jeho výsledky teda neexistujú a preto nie je čo napadnúť.
Starostovia, ktorí nevytvorili okrsky v súlade so zákonom, zrejme nebudú nijako postihnutí, pretože zákon o referende neupravuje za jeho porušenie žiaden postih. Kresák uznáva, že by v každej právnej norme mala byť s povinnosťou spojená aj sankcia za jej neplnenie. "Ide o to, či túto sankciu nemožno nájsť v zákone, ktorý upravuje kompetencie a pôsobnosť starostov," dodáva. Starostov podľa neho nemožno postihnúť trestnoprávne. Poznamenal však, že "ak by to bolo také vážne", tak politická sankcia by sa dala vyvodiť.
Predseda Štatistického úradu Peter Mach informoval, že z celkového počtu 5118 referendových okrskov bolo 263 takých, kde počet oprávnených voličov presahoval zákonom stanovenú hranicu. Okrsky s viac ako 2000 oprávnenými voličmi boli takmer po celom Slovensku. Najviac voličov - 3332 mal okrsok číslo 1 Košice-Sídlisko KVP. Len o dva hlasy menej mal okrsok číslo 10 Košice-Sídlisko KVP. Vyše 2600 voličov mal okrsok v Rohožníku a opäť Košice-Sídlisko KVP. Takmer 2600 voličov dosiahol okrsok Košice-Dargovských hrdinov. Nasleduje s 2553 voličmi Bratislava Petržalka, okrsok číslo 29.