BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Neúspech referenda o predčasných parlamentných voľbách je dobrou príležitosťou na dokončenie reforiem, novou šancou pre vládnu koalíciu, uviedol v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Takmer 36-percentnú účasť občanov v referende však Dzurinda berie vážne. Pre Slovensko je podľa neho dobré, že nebude prvou demokratickou krajinou, ktorá si v referende vynútila predčasné voľby.
Šéf strany Smer Robert Fico by bol rád, ak by bolo referendum platné. Účasť 35,86 % občanov na referende "nie je zlý výsledok," myslí si Fico, pretože viac ako jeden milión ľudí povedal, že chcú voľby. To, že ľudia neprišli, podľa neho neznamená, že súhlasia s vládnou politikou. "Obrovské množstvo voličov bolo zneistených a postavených do pozície, že neverili, že keď aj referendum bude platné, že sa s týmto výsledkom bude normálne nakladať," povedal Fico, podľa ktorého je práve z tohto dôvodu účasť občanov v referende uspokojivá. "Zdá sa, že po zneistení voliča, ktoré nastalo pred referendom, sa skôr voliči rozhodli ukázať svoj postoj vláde pri voľbe prezidenta," uviedol Fico v diskusnej relácii STV. Dzurinda Ficovi oponoval a tvrdil, že spojenie referenda s prezidentskými voľbami bolo pre opozíciu "vodou na mlyn."
Výsledky referenda dali podľa premiéra vládnym stranám šancu vydržať až do roku 2006. Fico ale neverí, že koalícia vydrží do konca volebného obdobia a jej krízu očakáva už na jar budúceho roku. Podľa Dzurindu "spravovať štát nie je o bavorákoch", ale o zodpovednosti. "Mali by sme sa upokojiť, predovšetkým vo vládnej koalícii stíšiť, zjednotiť, vážiť si postoj občanov z referenda a dokončiť to, k čomu sme sa zaviazali na celé štyri roky," uviedol v diskusii STV.
Dzurinda tvrdí, že sa bude usilovať nájsť v parlamente faktickú väčšinu. Cesta k väčšine podľa neho vedie cez rokovania so všetkými poslancami, ktorí sa do Národnej rady SR dostali na kandidátkach vládnych strán. Dzurinda neskrýva, že hľadá aj podporu u nezávislých poslancov. Chystá sa osloviť opozíciu pred rokovaním parlamentu o novele ústavy, ktorou sa chce dohodnúť aspoň na najužšej verzii tak, ako si to vyžadujú voľby do Európskeho parlamentu. Fico tvrdí, že vo veciach, ktoré sú "nevyhnutné pre stabilizáciu spoločnosti vo vzťahu k Európskej únii" sú pripravení o veciach komunikovať. "Tu nie je žiadny problém," tvrdí. Podľa Dzurindu Eduard Kukan vo voľbách prezidenta neuspel z viacerých príčin. Domnieva sa, že ho väčšina jeho priaznivcov chcela prísť voliť až v 2. kole volieb. Pripustil, že Kukanovi nepomohla ani kauza fiktívnych darcov SDKÚ. Príčiny neúspechu v strane podrobne rozoberú a vyvodia z nich dôsledky.