BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Vladimír Mečiar, ktorý spolu s Ivanom Gašparovičom postúpil do druhého kola prezidentských volieb si nemyslí, že by bol pre zahraničie neprijateľný. Podľa neho ide skôr o snahu niektorých politológov internacionalizovať domáce problémy. Pokusy prenášať do zahraničia nespokojnosť s ktorýmkoľvek ústavným orgánom tu už bola, život je inde, uviedol v dnešnom volebnom TV Markíza. Rovnako je presvedčený, že aj zahraničné médiá by reagovali na jeho postup do druhého kola inak, keby dôslednejšie sledovali vnútropolitickú situáciu.
Ako v diskusnej relácii pripomenul komentátor denníka Sme Marián Leško, aj keď je meno V. Mečiara spojené s prešľapmi, ktoré vyradili Slovensko z prvej vlny rozširovania NATO, znepokojenie zahraničia sa dá prekonať a Mečiar sa môže stať akceptovaným partnerom, ak sa bude v prípade svojej výhry v druhom kole riadiť Ústavou SR. Myslí si však, že pre zahraničie je prijateľnejší Gašparovič, ktorý má týmto smerom vybudovanú lepšiu pozíciu. Napriek tomu má oproti Mečiarovi v druhom kole volieb menšiu šancu stať sa novou hlavou štátu. "Gašparovič sa môže spoliehať iba na to, že Schusterovi voliči prejdú na jeho stranu," poznamenal.
Ani jeden z dvoch úspešných kandidátov nemieni výrazne meniť svoju doterajšiu kampaň. Rovnako sa ešte nevedia vyjadriť, či sa budú uchádzať o podporu niektorých politických strán. Podľa Mečiara nie je jednoduchou otázkou, či je vhodné osloviť aj vládne strany, lebo "ich postoj môže pomôcť aj poškodiť - na jednej strane môžu priniesť iný balík voličov, ale na druhej strane znechutiť vlastných." Kým koaličné KDH a SDKÚ sa už dnes vyjadrili, že v druhom kole nepodporia ani jedného z kandidátov, SMK a ANO prerokujú podľa ich lídrov túto otázku v stranách a potom sa rozhodnú. Predpokladajú však, že sa zachovajú rovnako ako ich partneri.
Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda nevidí priamu súvislosť medzi tým, že sa jeho strane nepodarilo presadiť do druhého kola kandidáta Eduarda Kukana a jeho funkciou, preto nemá dôvod na vyvodzovanie konzekvencií voči sebe samému. Podľa lídrov ostatných koaličných strán je to vnútrostranícka otázka, o ktorej musia slobodne rozhodnúť členovia únie. Ako podotkol Bugár, "vo svetle neúspechu však treba robiť analýzy nielen v SDKÚ, ale vo všetkých koaličných stranách."