Čakalo sa, že postúpi do druhého kola, v ktorom sa stretne s Vladimírom Mečiarom, a podľa zásady "všetci proti Mečiarovi" zvíťazí. Nestalo sa. Vyhral Vladimír Mečiar a na druhom mieste skončil Ivan Gašparovič.
Dá sa tušiť, že nejeden slovenský volič už v nedeľu ľutoval, že v sobotu nešiel voliť. Kukanovi k druhému miestu chýbalo len asi tri a pol tisíca hlasov. Volebná účasť bola slabá, zrejme až príliš mnoho voličov usúdilo, že výsledok je vopred istý a nie je potreba sa obťažovať cestou k urne.
Zato teraz sú v nezávideniahodnom postavení, hlasovať proti Mečiarovi totiž bude znamenať, že sa dostanú z blata do kaluže, píšu LN. Gašparovič bol predsedom Mečiarovho parlamentu a má k nemu názorovo i politickými spôsobmi blízko. Síce z Hnutia za demokratické Slovensko odišiel, ale len preto, aby založil stranu podobného zamerania.
Podľa LN Vladimír Mečiar vo vysokej funkcii predstavuje pre Slovensko veľké nebezpečenstvo. Nielen preto, že je ťažko odhadnuteľný, svojhlavý a vrtošivý populista. A nielen preto, že by si Slovensko pod jeho vedením nevybudovalo v EÚ priaznivé postavenie. Ak si chceme predstaviť najhoršie, čo by Slovensku za jeho vlády hrozilo, stačí si vybaviť jeho zneužívanie tajných služieb, amnestiu pre preukázateľného zločinca alebo napríklad spôsob, akým viedol privatizáciu. Nie je pravdepodobné, že by za tých pár rokov zmenil názor na to, ako používať získanú moc, píše denník.
Ivan Gašparovič ale nepredstavuje nijako výhodnejšiu alternatívu, zdarne predsa Mečiarovi pri všetkých týchto výletoch za hranice zákona z parlamentu sekundoval. Vidina, že by sa z neho naraz stal demokratický politik, ktorý dôsledne ctí zákony a dobré mravy, je možno upokojujúca, ale nerealistická.
A tak si cynický český pozorovateľ môže povedať: ajhľa, Klaus a Mečiar spolu delili Československo, a teraz sa možno zase ako prezidenti svojich krajín zídu v EÚ, uzatvárajú Lidové noviny.