Bratislava 6. apríla (TASR) - Z údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že vo vývoji štruktúry úmrtnosti celej populácie podľa príčin smrti nedošlo ani v roku 2002 k výrazným zmenám. Dominujú choroby obehovej sústavy s podielom 54,5 percenta, nasledujú nádory 22,3 percenta a na treťom mieste sú poranenia, otravy a iné následky vonkajších príčin s podielom 5,9 percenta. Tieto príčiny smrti predstavujú 94 percent všetkých úmrtí na Slovensku. Informoval o tom dnes pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa zdravia, pripadajúceho na 7. apríl, riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva SR Ivan Rovný.
Choroby obehovej sústavy s viac ako 50-percentným podielom úmrtí, sú dlhodobo najčastejšími príčinami smrti. V roku 2002 zomrelo 28 068 osôb na choroby obehovej sústavy (CHOS), z toho 13 181 mužov a 14 887 žien. V sledovanom období od roku 1999 odborníci zaznamenali pokles úmrtí na CHOS u oboch pohlaví. Najčastejšou príčinou úmrtia je ischemická choroba srdca, ktorá tvorí až 53 percent zo všetkých úmrtí na CHOS, z nich asi jednu pätinu tvorí infarkt myokardu.
V roku 2002 bolo na všetky príčiny chorôb priznaných spolu 62 902 prípadov práceneschopnosti (PN) na 100 tisíc poistencov. Najčastejšie príčiny práceneschopnosti boli ochorenia dýchacej sústavy, ktoré sa podieľajú 39,33 percenta zo všetkých ukončených prípadov PN na 100 tisíc poistencov. Druhou najčastejšou skupinou chorôb boli ochorenia svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva s podielom 20,98 percenta zo všetkých ukončených prípadov PN na 100 tisíc poistencov, konštatoval Rovný. Podľa jeho slov na druhy ochorení má vplyv aj vzdelanie obyvateľov, preto je dôležité venovať sa aj do budúcna primárnej prevencii a najmä mladú generáciu viesť k zdravému životnému štýlu.