BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - Pomôcť ľuďom s duševnou chorobou zaradiť sa znova do spoločnosti a pracovného procesu má za cieľ nová chránená dielňa - bistro Nezábudka, ktorá vznikla v priestoroch mimovládnej organizácie Liga za duševné zdravie (LDZ) v bratislavskej Petržalke na Ševčenkovej ulici.
Ako uviedla na dnešnej tlačovej besede jedna zo zakladateliek Nezábudky Mária Kičiňová z neziskovej organizácie Radosť a nádej, duševná choroba spôsobuje pacientom komunikačné bariéry, odcudzenie a izoláciu. Navyše sa takíto ľudia nemôžu na pracovnom trhu zamestnať a upadajú tak do ekonomickej neistoty. Obe zakladateľky novej chránenej dielne - M. Kičiňová a Anna Bisová poznajú problémy duševne chorých ľudí z vlastnej skúsenosti, preto sa im rozhodli pomôcť.
Prípravy, ktoré predchádzali založeniu bistra, trvali podľa Kičiňovej približne rok a pol. Koncom minulého roka sa im podarilo získať od Národného úradu práce (NÚP) 116 tisíc korún. " Aj keď sme dostali len polovicu z toho, čo sme žiadali, stačilo to na základné vybavenie bufetu," uviedla. Pomoc vo forme vecných darov im poskytli aj príbuzní a známi. V marci začalo bistro fungovať v skúšobnej prevádzke, od apríla už idú "naostro". Bufet ponúka občerstvenie ako nealkoholické nápoje, kávu, čaj a tiež vlastné výrobky - obložené bagety, zapekané sendviče, hrianky, napolitánky a palacinky. V budúcnosti plánujú predávať aj pizzu a zmrzlinu.
Bufet by mal slúžiť predovšetkým pre potreby LDZ a ostatných organizácií, ktoré sídlia v budove. Svoju ponuku chcú však rozšíriť aj pre verejnosť. V blízkej budúcnosti by chcela LDZ otvoriť knižnicu s populárnou psychologickou literatúrou a časopismi pre verejnosť, ktoré by bolo možné čítať v bistre.
V bufete v súčasnosti pracujú dve pracovníčky s vážnou duševnou chorobou, jedna z nich je už zamestnaná na polovičný úväzok. "Veľmi radi by sme zamestnali aj druhú, avšak závisí to od finančných prostriedkov," vysvetlila Kičiňová. Ako dobrovoľníčky pracujú v bistre ďalšie dve ženy, ako aj riaditeľka a zakladateľka Nezábudky. V budúcnosti by chceli nastálo zamestnávať dvoch chorých ľudí a jedného zdravého koordinátora. V zálohe by boli ľudia, ktorí by chodili do dielne na pracovnú rehabilitáciu.