BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - Financovanie Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) preverí polícia. Mimovládna Aliancia Fair-play, ktorá sa snaží o zákonnosť a etiku v politike, dnes listom požiadala policajného prezidenta Antona Kulicha o prešetrenie vládnej strany po tom, ako viacerí občania z oficiálnych zoznamov darcov popreli, že by strane niečo dali. "Mohli sa stať dve veci - buď bol spáchaný trestný čin alebo porušený zákon o združovaní v politických stranách a hnutiach. Obe tieto veci mohli nastať súčasne," povedala pre SITA výkonná riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. Suma, ku ktorej sa darcovia nepriznávajú, sa stále zvyšuje a tieto peniaze môžu byť z nelegálnych zdrojov. Dnes predstavuje 590 tisíc. Polícia by preto mala okrem zoznamov darcov preveriť aj účtovné doklady SDKÚ a výročné správy. Prvý viceprezident PZ Jaroslav Spišiak potvrdil, že sú povinní podnet preskúmať. Aliancia preveruje aj iné strany, zatiaľ v nich však nenašla ľudí, ktorí by dary popreli.
Aliancia Fair-play je presvedčená, že Slovensko potrebuje nové pravidlá pre politické strany a nezávislý orgán, ktorý by ich kontroloval. Dnes strany potvrdzujú prevzatie príspevku len účtovným dokladom, na ktorom je ich pečiatka ako príjemcu, ale nie podpis darcu. Nový zákon, ktorý pripravuje ministerstvo vnútra, ráta s povinnosťou podpísať so sponzorom darovaciu zmluvu. Aliancia navrhuje tiež sprísniť audit výročných správ, spresniť, na čo sa má zamerať a aké údaje musí obsahovať. Zákon by mal tiež rozšíriť okruh údajov, ktoré musí strana zverejniť, napr. od koho a za akých podmienok berie pôžičku a či ju spláca.
Úplne by sa mala prehodnotiť kontrola financovania strán vrátane určenia nezávislého orgánu. Wienk nepredpokladá, že by sa podarilo podriadiť strany Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ). Zmena kompetencií NKÚ by si vyžiadala novelu ústavy, čo je dnes nereálne. Vo svete existuje niekoľko modelov kontroly, napr. zbor audítorov podobný nášmu NKÚ, stála volebná komisia alebo hospodárenie strán podlieha ministerstvám. Nezávislý orgán by mal mať právo napomenúť alebo pokutovať stranu, keď má napr. rozpor v účtovníctve a nejde o trestný čin.
Do pripravovaného zákona sa Aliancia fair-play snaží presadiť tzv. vyrovnané financovanie, s ktorým sú dobré skúsenosti v Nemecku a Kanade. Politická strana má nárok na štátny príspevok až po tom, ak vykáže rovnaké percento peňazí z členského a drobných darov. "Je to zatiaľ jediný mechanizmus na svete, ktorý literatúra označuje za taký, ktorý prispieva k väčšej transparentnosti, lebo strany núti, aby priznávali príjmy a mohli získať štátne príspevky," tvrdí Wienk. Príspevok za hlasy vo voľbách by tak v SR nedostali strany automaticky, ale až keď by preukázali vlastné zdroje v rovnakej výške. Možný je aj kombinovaný model - bez podmienok získa peniaze za hlasy vo voľbách, ale výška príspevku bude ohraničená a ten sa bude vyvažovať zdrojmi strany.