Prezident Rudolf Schuster zaslal list predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi, v ktorom mu blahoželá k víťazstvu v 1. kole prezidentských volieb. Schuster v liste vyjadril nádej, že aj v nasledujúcich dňoch kampane i po nej sa Mečiar zachová tak, ako očakávajú voliči a partneri v zahraničí - čestne, korektne a dôstojne. Prezident v liste oceňuje Mečiarov úspech a podčiarkuje, že pre neho nebol prekvapujúci. Prezidentskému kandidátovi zaželal Schuster v nasledujúcich dňoch veľa takých krokov, ktoré budú na prospech Slovenska a jej obyvateľov.
NR SR: Hrušovský poďakoval poslancom za prínos k vstupu do NATO
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský na úvod 24. schôdze NR SR ocenil prácu jej poslancov, ktorá výrazne prispela k začleneniu Slovenska do Severoatlantickej aliancie. Zásluhu na tom, že občania SR dostali šancu žiť v slobodnejšom a bezpečnejšom svete majú podľa jeho slov poslanci koalície aj opozície. "Práve pred rokom ste urobili historické rozhodnutie a veľká väčšina z vás schválila pristúpenie k Washingtonskej zmluve. Vaše hlasovanie považujem za správne a zodpovedné,“ zdôraznil Hrušovský. Dodal, že to bol zákonodarný zbor, ktorý definitívne potvrdil rozhodnutie a vôľu Slovenska stať sa súčasťou zoskupenia, ktoré mu na jednej strane reálne garantuje bezpečnosť a na strane druhej mu neupiera jeho suverenitu.
NR SR: Poslanci prelomili prezidentovo veto v zákone o DPH
Národná rada SR schválila opätovne zákon o DPH, ktorý vrátil do parlamentu prezident Rudolf Schuster. Zákon poslanci schválili v pôvodnom znení, prezident totiž nenavrhol alternatívy, o ktorých by mohli hlasovať. Nesúhlasil so zákonom ako celkom a to hlavne pre rovnakú sadzbu DPH. Schuster je zástancom nižšej sadzby tejto dane najmä na základné potraviny, lieky a zdravotnícke pomôcky, detské ošatenie, školské potreby, energie, knihy, noviny, časopisy a niektoré stavebné práce. Za návrh zákona hlasovalo 78 poslancov zo 133. Proti boli 11 a hlasovania sa zdržalo 44 poslancov.
NR SR: Novela zákona o miestnych poplatkoch schválená v pôvodnom znení
Národná rada schválila po opätovnom prerokovaní novelu zákona o miestnych poplatkoch. Poslanci nepodporili žiaden z návrhov prezidenta Rudolfa Schustera a podporili novelu v pôvodnom znení. Za zákon hlasovalo 78 poslancov zo 133 prítomných. Proti bolo 27 a 28 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo. Obce na základe tejto novely majú aj naďalej povinnosť vyberať miestny poplatok za zber, prepravu, zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, ktoré vznikli na jej území. Vstupom Slovenska do EÚ sa okrem iného zrušia poplatky z predaja alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, zo vstupného, či reklamy. Posledné dva menované poplatky budú môcť obce vyberať do konca tohto roka. Hlava štátu navrhovala tieto dva miestne poplatky zachovať.
NR SR: V. Mečiar prišiel pre absencie o marcový plat
Predseda ĽS-HZDS a poslanec Vladimír Mečiar prišiel pre neospravedlnené absencie o marcový plat. Rozhodol o tom predseda parlamentu Pavol Hrušovský na základe toho, že Mečiar chýbal na štyroch rokovacích dňoch parlamentu bez ospravedlnenia. Ako informoval hovorca predsedu parlamentu Michal Dyttert, ide o sumu vyše 67 tisíc korún. Aj ďalší poslanci mali neospravedlnenú účasť na marcovej schôdzi, ale išlo vždy len o jeden deň. Dyttert nechcel uviesť mená týchto poslancov, keďže zákon pri jednodňovej absencii neumožňuje sankcie.
SDKÚ: Výkonný výbor vyslovil podporu M. Dzurindovi
Výkonný výbor SDKÚ vyslovil plnú politickú podporu predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi, členom vlády za SDKÚ i celej vláde pre plnenie Vládneho programu. Ako po skončení rokovania výkonného výboru povedal predseda SDKÚ M. Dzurinda, tento stranícky orgán neprijal žiadne odporúčanie pre členov a sympatizantov strany pre druhé kolo prezidentských volieb. Podľa neho je na slobodnom rozhodnutí občanov, či sa na hlasovaní zúčastnia.
DZURINDA: SDKÚ je pokojná, jednotná a pevná
SDKÚ je podľa jej predsedu Mikuláša Dzurindu pokojná, jednotná a pevná. Ako uviedol pred novinármi, silný neúspech, akým boli prezidentské voľby, SDKÚ zomkol. "Zjednocuje a mobilizuje nás to," uviedol. SDKÚ zároveň vyzvala koaličných partnerov, aby zanechali útoky na SDKÚ a jej predstaviteľov prostredníctvom médií, a problémy, ktoré chcú nastoľovať, riešili na rokovaniach koalície. "Je najvyšší čas, aby k takým trápnostiam ako je hovorenie do personálnej politiky inej politickej strany prestalo dochádzať," vyhlásil Dzurinda. Ako dodal, o nomináciách SDKÚ nebude nikto iný nikdy rozhodovať okrem samotnej SDKÚ.
VOĽBY:Účasť na druhom kole by aj bez výzvy bola nízka, tvrdí Kusý
Výzvy koaličných strán nezúčastniť sa na druhom kole prezidentských volieb, či neodporúčať ani jedného z kandidátov natoľko neovplyvnia účasť na hlasovaní. Tvrdí, že voliči demokratických kandidátov z prvého kola by do druhého nešli aj bez výzvy koalície. Výzvu vníma ako gesto, ktorým sa strany koalície snažia dať najavo svoj postoj k obom kandidátom. Kusý nevidí žiaden rozdiel medzi Vladimírom Mečiarom a Ivanom Gašparovičom, "nie je tu problém menšieho zla, ako to bolo pred piatimi rokmi." Mínusy oboch kandidátov sa vyrovnávajú, a preto je ťažké povedať, ktorý z nich by bol pre spoluprácu s vládou a parlamentnom prijateľnejší. Mečiar je známejší v zahraničí a obava voči nemu je väčšia. "Gašparovič má nebezpečnejšie zázemie z hľadiska demokratických perspektív, a to je Smer. Voliť ho znamená podporu Robertovi Ficovi," povedal Kusý.
VOĽBY: Hlasovacie lístky pre 2. kolo v tlači, začne sa distribúcia
Hlasovacie lístky pre druhé kolo prezidentských volieb sú už v tlači a najneskôr v utorok na budúci týždeň by mali byť na všetkých obvodných úradoch, informoval Vincent Šlahočka z investičného oddelenia ministerstva vnútra. Z obvodných úradov bude distribúcia pokračovať do obcí, ktoré zabezpečia ich doručenie okrskovým volebným komisiám. Pre 2. kolo volieb ministerstvo dalo vytlačiť 4 313 000 hlasovacích lístok za vyše 1,5 milióna korún.
VOĽBY: Oznámenia o 2. kole sa rozosielať nebudú
Pred druhým kolom prezidentských volieb obce nebudú rozosielať voličom oznámenia o jeho konaní. Dátum, čas a miesto prípadného druhého kola boli totiž napísané na oznámeniach doručených pred prvým kolom. Zo zákona však obce musia informovať voličov o konaní druhého kola spôsobom v mieste obvyklým. Obyčajne to býva zverejnené na informačných tabuliach či nástenkách. Občania, ktorí nebudú počas druhého kola prezidentských volieb v mieste trvalého bydliska, ale chcú sa na ňom zúčastniť, si musia vybaviť voličský preukaz pre druhé kolo. Opäť je možné vybaviť si ho na obecnom resp. mestskom úrade v mieste trvalého bydliska.
MÉDIÁ: Podľa licenčnej rady médiá počas kampane zákony neporušili
Žiadna z televíznych a rozhlasových staníc neporušila počas predvolebnej a predreferendovej kampane, ani počas prezidentských volieb či všeľudového hlasovania zákony. Vyplýva to z monitoringu Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorý v spolupráci so Slovakia Online robila od 22. marca do 3. apríla. Rada monitorovala vysielanie STV, TV JOJ, TV Markíza, TA 3 ako aj SRo, Rádio TWIST, Rádio Expres, Rádio Hviezda FM, Rádio Okey a BBC. Rada však nariadila svojej kancelárii vykonať podrobný monitoring relácie TV Markíza - Teleráno z 30. marca, či odvysielaním diskusie kandidátov na prezidenta nedošlo k porušeniu náležitostí licencie. Relácia Teleráno nie je zaradená v licencii ako politická, ale ako ostatná publicistika.
STV: Správa o hospodárení televízie v roku 2003 v parlamente
Priemerná mzda v Slovenskej televízii (STV) bola vlani 20 048 korún a medziročne narástla o 10 percent. Jej zvýšenie súviselo najmä s preplatením nevyčerpanej dovolenky nadbytočným zamestnancom pri skončení pracovného pomeru. Konštatuje sa to v návrhu záverečného účtu verejnoprávnej televízie za rok 2003, ktorú doručili do parlamentu. STV skončila vlaňajšok s pozitívnym výsledkom 84,3 milióna korún. Výnosy tvorili najmä zvýšené koncesionárske poplatky, prevádzkové dotácie a tržby z reklamného vysielania. Z 250 miliónov korún, ktoré vláda schválila pre verejnoprávnu televíziu z prostriedkov Fondu národného majetku SR, použili časť na hromadné prepúšťanie a časť na rozvojový projekt STV. Krízový režim v STV si vyžiadal vlani zrušenie výroby
2 453 relácií v rozsahu 986 hodín. Na oboch okruhoch odvysielala 10 372 hodín programu. Vlastná výroba predstavovala 9 000 relácií v rozsahu 2 533 hodín.
MV SR: Do Európskeho parlamentu môžeme voliť aj cudzincov
O prípravách na voľby do Európskeho parlamentu (EP) informovali na prvom stretnutí zástupcov zastupiteľských úradov členských štátov Európskej únie (EÚ) a kandidátskych krajín predstavitelia Ministerstva vnútra (MV) SR. Ako uviedla vedúca volebného oddelenia MV SR Lívia Škultétyová, občania iných členských štátov môžu podľa zákona o voľbách do EP na Slovensku nielen voliť, ale aj byť volení, ak majú u nás trvalý pobyt. "Už v marci sme preto oslovili všetky zaregistrované politické strany, že aj takéto osoby môžu mať na kandidátkach," podotkla.
Ako zdôraznila, každý môže voliť iba v jednej krajine, aby sa predišlo dvojitému hlasovaniu. Na základe doteraz vytvorenej databázy obyvateľov členských krajín s trvalým pobytom v SR môže využiť právo voliť a byť volený na Slovensku do 6 800 cudzincov.
UNHCR: Starostlivosť o odlúčené deti v SR je nedostatočná
Slovensko nie je schopné naplniť medzinárodné štandardy starostlivosti o odlúčené deti, tvrdí Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v SR. Upozorňuje, že pre deti, ktoré vstúpia na územie Slovenska bez rodičov stále neexistuje špecializované zariadenie, kde by dostali vhodnú sociálnu, psychologickú a odbornú starostlivosť. Detských migrantov umiestňujú do utečeneckých táborov alebo do detských domovov. "Deti v táboroch čelia rovnakým podmienkam ako fyzicky a psychicky lepšie vybavení dospelí žiadatelia o azyl, v detských domovoch sa zas nedokážu vyrovnať s jazykovou bariérou, ktorá im bráni vyjadriť ich základné potreby," upozorňuje UNHCR.
SR-MR: Režim na hraniciach sa bude čoraz viac liberalizovať
Od začiatku mája budeme jednoduchšie cestovať do Maďarska. Policajný prezident Anton Kulich a jeho maďarský kolega, celoštátny veliteľ polície MR László Salgó podpísali dohodu, na základe ktorej budú policajti spoločne robiť hraničné kontroly. Občania tak nebudú musieť stáť na slovenskej a potom aj na maďarskej strane, ale len raz. Ako na tlačovej besede povedal Kulich, Slovensko chce podobné dohody uzatvoriť so všetkými susednými krajinami s výnimkou Ukrajiny. Kulich však nevedel povedať odkedy budú v platnosti, pretože ich ešte čaká ratifikačný proces.
HRANICE: Od 1. mája na hraniciach s Maďarskom už len pasová kontrola
Zmocnenec Maďarskej republiky József Rolyak a riaditeľ odboru hraničnej a cudzineckej polície v Košiciach Tibor Mako po rokovaní v Slovenskom Novom Meste konštatovali, že od 1. mája by mali mať občania členských krajín EÚ možnosť prekračovať hranice len na základe občianskeho preukazu alebo identifikačnej karty. Na hraničných priechodoch prestane existovať colná služba, no ostáva pasová kontrola. Cestujúceho pri prekračovaní hraníc budú spoločne kontrolovať na jednom mieste maďarskí aj slovenskí policajti. Vstup našich krajín do EÚ neznamená automatické začlenenie do schengenského priestoru. "Dovtedy budú na našich hraniciach existovať hraničné kontroly a občania budú môcť prekračovať hranice len cez hraničné priechody," povedal Mako. Prekročenie hranice na inom mieste je priestupok a občan môže dostať pokutu do 2 000 Sk.
MS ČR: Údajného popradského bossa Milana R. vydajú na Slovensko
Údajný boss popradského podsvetia Milan R., ktorý je od roku 2002 vo vydávacej väzbe v Českej republike, poputuje na Slovensko. Minister spravodlivosti ČR Karel Čermák podpísal v piatok rozhodnutie o jeho vydaní na Slovensko k trestnému stíhaniu a to na základe dvoch zatykačov od košického okresného súdu z roku 2001 a 2002. V oboch prípadoch ide o stíhanie vo veci trestného činu podvodu. České ministerstvo spravodlivosti o rozhodnutí informovalo aj partnerské orgány na Slovensku. Ako uviedla hovorkyňa MS ČR Iva Chaloupková, stanovený je aj termín vydania, ten je však z bezpečnostných dôvodov utajený. Nevylučuje sa však, že to bude ešte tento mesiac. Milana R. zadržali v roku 2002 v Pardubiciach pri bežnej cestnej kontrole.
POLÍCIA: Pes odhalil v rýchliku pašované cigarety z Ukrajiny
S pomocou služobného psa sa v pondelok podarilo košickým železničným policajtom vypátrať v rýchliku Gemeran 258 kartónov ukrajinských cigariet. Cigarety v cestovných taškách prepravoval 44-ročný muž z Nižného Hrabovca z okresu Vranov nad Topľou a 37-ročný občan Českej republiky z obce Třebichovice. Kupé, v ktorom muži sedeli, označil pes pri kontrole rýchlika pred jeho odjazdom z košickej železničnej stanice. Pasažieri polícii povedali, že cigarety dostali od istého 35-ročného muža a mali ich odniesť im neznámej osobe do Šale. Železničná polícia mužov a cigarety odovzdala košickej colnej správe. Slovensko prišlo na clách o
100 000 korún.
POLÍCIA: Obvinenému v ruksaku našli policajti 57 žiab
Z trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov je obvinený 21-ročný Miroslav B. z obce Štós v okrese Košice - okolie. Spolu s kamarátom totiž boli v sobotu chytať žaby. Mali tú smolu, že si ich v lese všimla policajná hliadka. Možno by ich ani nekontrolovala, keby nezačali utekať. Oboch policajti dobehli a u jedného v ruksaku našli 57 skokanov hnedých, čo sú chránené žaby. Oboch policajti previedli na oddelenie, kde ich vypočuli. Ochranári určili hodnotu jednej žaby na 3 000 korún. Po výsluchu žaby pustili do prírody.