Bratislava 28. októbra (TASR) - Pamätný deň SR - Deň narodenia Ľudovíta Štúra si pripomenieme v pondelok 29. októbra. Poslanci NR SR prijali v júni 1996 novelu zákona č. 241/1993 o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dní, podľa ktorej sa 29. október bude označovať ako Pamätný deň SR - Deň narodenia Ľudovíta Štúra. V roku 1996 sme si ho pripomenuli prvý raz.
Ľudovíta Štúr je známy ako hlavný reprezentant slovenského národného hnutia a slovanských koncepcií v prvej polovici 19. storočia. Bol vedúcou osobnosťou štúrovského hnutia, politikom, buditeľom, básnikom, novinárom, redaktorom, jazykovedcom a pedagógom. Neobyčajný význam Ľudovíta Štúra spočíva v jeho mnohorozmernej, intenzívnej a obetavej činnosti. Vo svojej organizačnej, politickej a vedeckej práci sa zameral nielen na národné, ale aj sociálne a politické záujmy ľudu v čase národného obrodenia, ktoré štúrovcami vrcholí. Významná bola aj jeho aktivita poslanca Uhorského snemu, bol kodifikátorom spisovnej slovenčiny, zakladateľom Slovenských národných novín a spoluzakladateľom Slovenskej národnej rady v septembri 1848 vo Viedni, ktorá bola prvým národnopolitickým orgánom Slovákov.
Ľudovít Štúr sa narodil 29. októbra 1815 v Uhrovci. Vyrastal v učiteľskej rodine s vysokými mravnými a duchovnými zásadami, ktoré mu zostali počas celého života. Študoval v Bratislave a v Halle a učil na evanjelickom lýceu. Už počas lyceálnych štúdií v Bratislave sa zúčastňoval na práci v Spoločnosti česko-slovenskej a čoskoro sa stal vedúcou osobnosťou slovenskej študujúcej mládeže. Napísal prvú gramatiku spisovnej slovenčiny, ktorej základ spočíval v stredoslovenskom nárečí. Založil Slovenské národné noviny, ktoré v rokoch 1845-1848 aj redigoval.
Po neúspešnej revolúcii 1848/1849 žil až do svojej smrti v ústraní v Modre, kde 12. januára 1856 zomrel. Tam vydal básnické dielo Spevy a piesne a diela O národných piesňach a povestiach plemien slovanských a Slovanstvo a svet budúcnosti.
Od roku 1994 sa na znak úcty k jednej z najvýraznejších osobností slovenských dejín udeľuje významným slovenským osobnostiam štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra. V roku 1995 sme si pripomenuli 180 rokov od jeho narodenia a 150. výročie vydania Štúrových Slovenských národných novín, v roku 1996 zase 140. výročie smrti Ľudovíta Štúra. Pri príležitosti týchto jubileí bol v roku 1995 vyhlásený Rok Ľudovíta Štúra, v rámci ktorého sa pod záštitou Ministerstva kultúry uskutočnilo množstvo spomienkových podujatí.
*chor som