Poslanec NR SR Ján Cuper (HZDS) sa domnieva, že vykonávať mandát v tomto volebnom období sa stalo doslova "drinou". Obrovské množstvo návrhov zákonov, zaradených na jedno zasadnutie parlamentu si podľa neho vyžaduje veľké úsilie a najmä zmysel pre poriadok. Neustále si musí hromadu návrhov ukladať, robiť k nim poznámky a podávať pozmeňujúce návrhy. Navyše je permanentne nútený odhaľovať skrytý politický zmysel, ktorý chcú jednotlivé záujmové skupiny zákonom presadiť. Poslanecký preukaz vzhľadom na svoju popularitu už poslanec Cuper pri zastavení policajnými hliadkami nepotrebuje, ospravedlní sa za prekročenie rýchlosti a bez udelenia pokuty pokračuje ďalej.
Národniarovi Viliamovi Oberhauserovi chýba dostatočný počet spolupracovníkov. Sám okrem svojho asistenta zamestnáva ešte jedného právnika. Zlá mienka, ktorá sa o volených zástupcoch ľudu na Slovensku vytvorila, mu podľa jeho slov prácu len sťažuje. Ako tvrdí, poslanci pracujú 24 hodín denne, cestujú po celom Slovensku a majú vysoké účty za telefón. Ich príjmy sú teda na štandardnej úrovni a sú priamo úmerné ich značným nákladom.
Juraj Švec (LDÚ) je zo svojho akademického života zvyknutý pracovať s množstvom literatúry, takže "hromada papiera", ktorú každý deň nájde v pošte, ho už nedesí. Práca poslanca je podľa neho veľmi náročná. Ak ju človek chce vykonávať seriózne, potrebuje na ňu veľa času, a to najmä po nociach, kedy si musí vyhľadávať na internete alebo v iných informačných kanáloch potrebné a fundované informácie. Policajným hliadkam sa v prípade prekročenia rýchlosti preukáže poslaneckým preukazom, ospravedlní sa a prisľúbi, že rýchlosť už bude dodržiavať. Sľub však často porušuje.
Najmladší kresťanský demokrat Peter Muránsky (KDH) spája každý druh práce so zábavou. Platí to aj pre výkon mandátu poslanca NR SR. Poslanecký preukaz mu neposkytuje skoro žiadne výhody, možno aj preto, že sám nešoféruje.