Košice 28. októbra (TASR) - Časť predstaviteľov mesta Košice ešte nie celkom vyrovnaná so skutočnosťou, že diktátorský, komunistický režim padol aj s jeho vrcholným funkcionármi. Tvrdí poslanec košického mestského zastupiteľstva Martin Boritáš, ktorý minulý týždeň neuspel s návrhom, aby sovietskemu diktátorovi Josifovi V. Stalinovi a československému robotníckemu prezidentovi Klementovi Gottwaldovi zrušili čestné občianstvo mesta Košíc.
Ako Boritáš uvádza v stanovisku, ktoré dnes poskytol TASR, nežiada prepisovať históriu, ale zosúladiť udeľovanie čestného občianstva mesta Košice s jeho vlastným štatútom. Podľa neho nositeľ ocenenia Čestný občan Košíc sa musí "obzvlášť významným spôsobom zaslúžiť o hospodársky, sociálny alebo kultúrny rozvoj mesta, jeho propagáciu a šírenie dobrého mena v zahraničí". Zaslúžiť si toto ocenenie možno aj "vynikajúcimi tvorivými výkonmi, ktoré obohatili ľudské poznanie, alebo pomocou orgánom samosprávy pri rozvoji mesta". Tieto kritériá však podľa Boritáša, ani jedna zo spomínaných osôb nespĺňa.
Podľa Boritáša je tragédiou, že v deň (25. októbra), keď poslanci NR SR schválili 17. november za štátny sviatok - Deň boja za slobodu a demokraciu, košickí poslanci odmietli z radov čestných občanov Košíc vylúčiť Stalina s Gottwaldom. Napriek tomu verí, že tak, ako sa zmenili názvy ulíc pomenovaných po hlavných predstaviteľoch komunistického režimu, v blízkej dobe prestanú byť aj čestnými občanmi Košíc.