Staré Hory 8. apríla (TASR) - Návrat mimoriadne chladného počasia v posledných dňoch spojeného s nočnými teplotami pod bodom mrazu a s výdatným snežením najmä v polohách nad 800 metrov nad morom, "zaskočil" sťahovavé vtáky, ktoré sa už navrátili na lúky, polia či do lesov. V polohách nad 800 metrov i na južnej strane leží nová snehová prikrývka do 10 centimetrov.
Podľa ekológa zo starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslava Sanigu tento vpád zimy vyhovuje vegetácii, ktorú pribrzdil pri prebúdzaní, avšak nežičí najmä tým sťahovavým operencom, ktoré si potravu hľadajú na zemi. Tieto vtáčence strádajú a ako svedčia aktuálne pozorovania v pohoriach stredného Slovenska, chlad a sneh zapríčinili zvýšený úhyn vtákov. Ak terajší chladný charakter počasia bude pretrvávať ešte niekoľko dní, možno očakávať vysoké straty v populáciách drozdov, ľabtušiek, červienok, vrchárok, trasochvostov a škovránkov.
Sneh a namŕzajúca hmla vytvorili na niektorých lokalitách na stromoch námrazu. Vtáky, ktoré si hľadajú poživeň na kmeňoch a vetvách, tak majú zamedzený prístup k potrave. Sýkorky, brhlíky, kôrovníky, či králičky zlatohlavé sa preto vo väčšom počte znovu objavujú pri kŕmidlách, kým za teplého počasia aj uprostred zimy ich tam vidieť len zriedkavo. Dostatok potravy si totiž aj vtedy nájdu v lesoch.
V na túto ročnú dobu extrémne chladnom počasí nie je vtákom vôbec do spevu. Jedinou výnimkou sú, ako to potvrdili výskumy z ostatných dní, kohúty tetrova hlucháňa, ktoré tokajú napriek chladu. Nenechali sa pomýliť, keďže ich vnútorný "biologický kalendár" je naprogramovaný na pomer medzi svetlou a tmavou fázou dňa, a tak cítia, že teraz je ten pravý čas ich zásnub.