"Po tejto situácii, ktorá vznikla po referende, HZDS sa stalo garantom, že táto vláda nepadne a že túto vládu podrží," povedal Gašparovič v dnešnej diskusii s konkurentom na post hlavy štátu Vladimírom Mečiarom na vlnách Slovenského rozhlasu.
Mečiar pripomenul, že s koaličnými stranami nemá uzatvorené žiadne "spojenecké" zmluvy a dohody. Odporúčania strán vládnej štvorky pre občanov v otázke postupu v druhom kole prezidentských volieb však môžu podľa lídra ĽS-HZDS súvisieť s tým, že hľadiska záujmov jeho "pozadie" je pre nich prijateľnejšie, než on osobne. Upozornil na úlohu prezidenta po páde vlády poveriť zástupcu politickej strany zostavením vlády. "Tá diskusia nevzniká o mne. Tá vzniká o tom, aby cez tieto mechanizmy sa nevytvorila situácia, kedy by poverený bol Robert Fico," poznamenal na margo prípadného zostavovania kabinetu po odvolaní vlády v parlamente.
Bývalí stranícki kolegovia sa v diskusii dotkli aj minulosti a situácie pri odchode Gašparoviča zo strany, rovnako aj kontroverzných amnestií súvisiacich s únosom Michala Kováča mladšieho, ktoré Mečiar ako zastupujúci prezident udelil. Podľa predsedu ĽS-HZDS by jeho amnestie neboli bez amnestií bývalého prezidenta Michala Kováča. Gašparovič poznamenal, že kvôli možnosti udeľovať amnestie nekandiduje. Podľa Mečiara obdobie rokov 1992 až 1998 bolo najúspešnejším obdobím v histórii Slovákov.
Obaja kandidáti podľa vlastných slov nemajú problém s priznaním svojich majetkových pomerov. Mečiar zopakoval, že záväzky za splácanie vily Elektra preberie v prípade jeho zvolenia do funkcie prezidenta jeho rodina. "Technicky sa to vyjasňuje," dodal.
"Som si vedomý svojich predností pred pánom Mečiarom najmä v tom, že svoju činnosť nezakladám na nepravde a na klamstve," povedal na záver Gašparovič, ktorý kvôli svojmu neskorému príchodu k okrúhlemu stolu prišiel o polovicu svojho vyhradeného času do diskusie.
"Bolo by čestné, keby si takto konal vždy a nie účelovo pred voľbami. Najprv lezieš do zadku a potom ohováraš," komentoval Mečiar. bmg som