Podľa ich informácií sa testuje iba 40 druhov pesticídov, pričom limity sú stanovené na takmer 300 druhov.
EÚ požaduje od SR ako nového členského štátu testovanie minimálne 47 druhov a skupín pesticídov, uviedol v stanovisku pre TASR koordinátor toxickej a genetickej kampane Greenpeace Martin Hojsík. V susednom Rakúsku testujú potraviny na prítomnosť takmer 160 druhov a skupín pesticídov.
Experti organizácie sú presvedčení, že kontrola slovenského trhu sa nedostatočne venuje ovociu a zelenine, ako aj testovaniu takzvaných nových druhov pesticídov, napríklad zo skupiny pyretroidov a karbamátov.
V prvom polroku roku minulého roku analyzovali testovanie potravín. Výrobky živočíšneho pôvodu tvorili 73 percent a rastlinné 15,5 percenta testovaných vzoriek. Pritom ovocie a zelenina, u ktorých sa pesticídy používajú priamo na ošetrovanie rastlín a plodov, tvorili iba 7 percent testovaných vzoriek (zelenina 6,8 percenta a ovocie 0,2 percenta).
"Štátna veterinárna a potravinová správa SR argumentuje testovaním 40 druhov pesticídov a vyhlasuje to za dostatočné. S týmto tvrdením nemôžeme súhlasiť. Na Slovensku testujeme málo druhov pesticídov, netestujeme dostatočne nové druhy pesticídov. Chápeme, že kontrolné orgány zápasia s nedostatkom financií, ale štát jednoducho musí konať," vyhlásil Hojsík.
Greenpeace nesúhlasí ani s argumentom, že živočíšne potraviny musia byť prísnejšie sledované, pretože sú aj viac rizikové. Táto rovnica platila podľa Hojsíka v minulosti, keď sa vo veľkej miere používali bioakumulatívne pesticídy.
ad rč