BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Slovenský zákon o voľbách do Európskeho parlamentu diskriminuje Neslovákov a mal by sa zmeniť. Tvrdí to riaditeľ informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Azelio Fulmini. Slovenský zákon vyžaduje, aby mali občania EÚ v SR trvalý pobyt, od Slovákov to však nežiada. Budúci komisár EÚ Ján Figeľ s Fulminim súhlasí. "Platí prístupová zmluva. Každý občan únie má na území štátov EÚ právo voliť. Toto právo nemožno limitovať," povedal pre agentúru SITA. Trvalý pobyt musí mať len vtedy, ak chce kandidovať. Figeľ sa domnieva, že ide zrejme o dezinterpretáciu. Prístupová zmluva hovorí, že ak chce na Slovensku voliť občan EÚ s trvalým pobytom napríklad vo Viedni, musí doniesť potvrdenie, že tam nie je zapísaný v zozname voličov.
Zákon o voľbách do EP, schválený Národnou radou minulý rok, ale hovorí jasne: "Právo voliť do Európskeho parlamentu na území Slovenskej republiky majú občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov veku a majú na Slovensku trvalý pobyt a občania iných štátov Európskej únie, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov veku a majú v Slovenskej republike povolený trvalý pobyt." Slováci s trvalým pobytom mimo SR alebo inej krajiny únie môžu do EP voliť, ak budú v deň volieb (teraz 13. júna) v SR.
Problémom je tiež podmienka požiadať o zapísanie do zoznamu voličov 40 dní pred voľbami. Zákon je účinný od 1. mája, po ktorom je prvým pracovným dňom 3. máj, čím by zostal na žiadosť o dopísanie do zoznamu voličov len jeden deň. Ministerstvo vnútra oznámilo, že potrebné tlačivá na žiadosť už poslalo obciam. Samospráve a polícii dá pokyn, aby občanom EÚ vystavili doklady, potrebné na zapísanie do voličského zoznamu, ešte pred 1. májom. Okrem toho by mali všetci občania EÚ, registrovaní na Slovensku bez ohľadu na trvalý pobyt, dostať list s inštrukciami, ako sa v prípade záujmu do voličských zoznamov zapísať.
Voľby do EP budú v SR 13. júna. Slovensko bude mať v europarlamente 14 poslancov.
pu;jj;zd