Viedeň 13. apríla (TASR) - V druhom kole prezidentských volieb stavil Ivan Gašparovič všetko na tézu, že v porovnaní s Vladimírom Mečiarom predstavuje menšie zlo. V prvom kole dostal Gašparovič približne o 200.000 hlasov menej ako Mečiar. Teraz dúfa, že akýmsi "vyleštením" svojej spolupráce s Mečiarom v rokoch 1991 až 2002 by mohol pre seba získať potrebné dodatočné hlasy, uvádza vo svojej analýze rakúska tlačová agentúra APA, zamýšľajúc sa nad možným voličským potenciálom Mečiarovho protikandidáta.
Sotva si možno predstaviť, že Gašparovičovi by odovzdali svoje hlasy voliči Martina Bútoru alebo kresťanského demokrata Františka Mikloška, prakticky neprístupné sú preňho aj hlasy voličov prezidenta Rudolfa Schustera. Gašparoviča považujú za národne orientovaného politika, ťažko si teda predstaviť, že by zaňho zahlasovali východoslovenskí lokálpatrioti alebo maďarskí voliči. Jedinou rezervou, ktorá by mu mohla byť k dispozícii, sú voliči, ktorí v prvom kole hlasovali za ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, domnieva sa APA.
Na verejnosť už prenikli správy, že Gašparovičovi spolupracovníci kontaktovali predstaviteľov vládnej koalície, očividne však nič nedosiahli. Premiér Mikuláš Dzurinda nedal nijaké odporúčania a svojich prívržencov vyzval, aby druhé kolo prezidentských volieb ignorovali. Podobne reagoval aj predseda KDH Pavol Hrušovský. "V tejto voľbe niet menšieho zla," cituje rakúska agentúra predseda slovenského parlamentu.
Znamená to ale nižšiu účasť voličov a tým viac hlasov pre Vladimíra Mečiara, pokračuje rakúska agentúra.
Zároveň pripomína udalosti okolo parlamentných volieb v roku 2002. Vtedy Mečiar Gašparoviča podcenil. Jedného zo svojich najbližších spolupracovníkov nedal dokonca ani na volebný zoznam. V priebehu desiatich dní bol Gašparovič schopný zorganizovať svoju vlastnú stranu, Hnutie za demokraciu (HZD), a dostať sa do parlamentu.
Pred prezidentskými voľbami mu pomohla podpora populistu Roberta Fica. Pokiaľ by Gašparovič vyhral druhé kolo prezidentských volieb, potom len s pomocou hlasov voličov vládnych strán, ktorí sa napriek odporúčaniu koalície rozhodli, že budú voliť menšie zlo, teda Gašparoviča. Pokiaľ by vyhral voľby práve Ivan Gašparovič, bol by prvým, ktorému k víťazstvu pomohli hlasy jeho protivníkov, uzatvára APA.