BRATISLAVA 13. apríla (SITA) - Rokovania slovenskej a maďarskej strany o spôsobe realizácie rozsudku Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu v súvislosti so Sústavou vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros sa po dvaapolročnej prestávke dočkali svojho pokračovania. V Bratislave sa totiž stretli vládne delegácie, ktoré za maďarskú stranu viedol György Erdey a za slovenskú stranu splnomocnenec vlády v otázke vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros Dominik Kocinger. Ako zástupcovia oboch strán uviedli na tlačovej konferencii k priebehu rokovaní, pri ďalších rozhovoroch sa budú brať do úvahy doterajšie výsledky práce expertných skupín a rokovania sa tak nezačnú od nuly.
Erdey však potvrdil, že riešenie navrhované v rámcovej zmluve z roku 1998, ktoré počítalo s dostavbou dolného stupňa vodného diela, je pre Maďarsko stále neprijateľné. Slovenský vládny splnomocnenec však tvrdí, že rozhodovať budú fakty. "Ak maďarská strana nájde lepšie riešenie s ohľadom na povodňovú ochranu, plavbu, životné prostredie či energetiku, budeme súhlasiť, či už bez dostavby dolného stupňa alebo nie," konštatoval
"Dopoludňajšie stretnutie vyústilo do návrhov, že vznikne ekonomická expertná skupina, zosumarizujú sa smernice Európskej únie, ktoré by sa mohli vzťahovať na konečné riešenia, má sa dať priestor právnej expertnej skupine, aby definovala svoj mandát," povedal Kocinger s tým, že je záujem tento proces urýchliť, pretože maďarská strana podmienila konkrétne riešenia technických otázok existenciou mandátu pracovnej skupiny. Mandát právnej pracovnej skupiny a riešenie technických otázok, ktoré slovenská strana vypracovala už v rokoch 2001 a 2002 sú ešte témou popoludňajších utorňajších rokovaní.
Zástupcovia oboch vládnych delegácií tak utorňajšie rokovanie zhrnuli slovami, že sa "dohodli, že sa dohodnú". Podľa slov G. Erdeyho budú zástupcovia oboch strán hľadať také riešenia, ktoré by viedli k spoločnej dohode. Doteraz posledné rokovania medzi vládnymi delegáciami oboch strán v kauze Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros sa uskutočnili v septembri roku 2001.
Základom verdiktu MSD v Haagu pritom bolo, že Maďarsko nemalo právo pozastaviť a následne zanechať práce na Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, Československo mohlo začať v roku 1991 s dočasným riešením, nemalo však právo ho o rok neskôr uviesť do prevádzky. Tribunál tiež rozhodol, že oznámenie Maďarska z mája 1992 o ukončení zmluvy o výstavbe sústavy vodných diel z roku 1977 nemalo právny účinok na jej ukončenie. Zároveň vyzval obe strany, aby v dobrej vôli rokovali a dohodli sa, inak musia rešpektovať prevádzkový poriadok v súlade so zmluvou z roku 1977.