Bratislava 15. apríla (TASR) - Slovensku hrozia sankcie zo strany Európskej únie (EÚ) kvôli nesplneniu šiestich úloh a neprijatiu sedemnástich zákonov, ktoré mali nadobudnúť účinnosť najneskôr dňom vstupu krajiny do EÚ.
Varuje pred tým vicepremiér Pál Csáky v odpočte harmonogramu opatrení vyplývajúcich z monitorovacej správy o pripravenosti Slovenska na členstvo v EÚ k 31. marcu tohto roka, ktorým sa bude dnes zaoberať vládny kabinet.
Podľa materiálu si úlohu zlepšiť technickú, softvérovú a priestorovú vybavenosť všeobecných súdov nesplnilo Ministerstvo spravodlivosti SR a rezort zdravotníctva neprijal vyhlášku o klinickom skúšaní a správnej klinickej praxi. Ministerstvo pôdohospodárstva malo zabezpečiť modernizáciu prevádzok, najmä v sektoroch spracovania mäsa, mlieka a rýb. Rezort dopravy nesplnil až dve úlohy - nepredložil zákon o prístupe na železničnú infraštruktúru a neukončil transpozíciu smernice EÚ o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na zvýšenú lekársku starostlivosť na palubách plavidiel. Jednu úlohu si nesplnilo ministerstvo hospodárstva a to pripraviť novelu zákona o ochrane spotrebiteľa.
Medzi sedemnástimi návrhmi zákonov, ktoré vláda zatiaľ neprijala, je napríklad rekodifikovaný Trestný zákon a Trestný poriadok z dielne Ministerstva spravodlivosti. Resty majú aj rezorty vnútra a hospodárstva, ktoré nepredložili zákony o Európskom zatýkacom rozkaze a o energetike.
Ak si členský štát EÚ riadne neplní svoje záväzky, môže byť voči nemu podaná žaloba na Európskom súdnom dvore. Čeliť potom môže pokutám, ekonomickým opatreniam najrôznejšieho druhu, vrátane blokády, či zákazu vývozu domácich výrobkov, až po politické opatrenia.
Ministri prerokujú aj návrh novely zákona o hlásení pobytu občanov, podľa ktorého už trvalý pobyt nebude zakladať žiadne práva k nahlásenému bytu, domu alebo jeho časti a ani k jeho vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi. Trvalý pobyt bude slúžiť iba na evidenciu. Zjednoduší sa tak postup pri hlásení občanov, ktorí nemajú alebo nemôžu získať trvalé bývanie. Zároveň už trvalý pobyt nebude chrániť neplatičov a neželaných nájomníkov tak, ako tomu bolo doteraz. V súčasnosti totiž vlastník alebo spoluvlastník v niektorých prípadoch odmieta dať občanovi súhlas na prihlásenie k trvalému pobytu práve z obáv o svoje vlastnícke práva.
Súčasťou rokovania bude i návrh na začatie rekonštrukcie a dostavby slovenskej ambasády v Prahe, ktorá si vyžiada 180 miliónov korún. Rekonštruovať sa bude mestská vila v pražskej štvrti Bubeneč, ktorú kúpilo Ministerstvo zahraničných vecí SR ešte minulý rok, a umiestni v nej stále sídlo Zastupiteľského úradu SR.
Pri delení majetku bývalej ČSFR nenadobudlo Slovensko pre potreby diplomatického zastúpenia v ČR žiadnu nehnuteľnosť. Slovenská ambasáda preto od roku 1993 funguje v objekte Pod Hradbami 1 v Prahe 6, ktorý si prenajíma za 8,5 milióna korún ročne. Budova je však podľa rezortu diplomacie z hľadiska veľkosti, dispozičného riešenia a stavebno-technického stavu nevyhovujúca pre optimálny chod zastupiteľského úradu.
Na rokovacom stole sa ocitne i správa o bezpečnostnej situácii v SR za minulý rok a séria návrhov štyroch zdravotníckych zákonov - o zdravotnej starostlivosti, o jej poskytovateľoch, o zdravotnom poistení a o záchrannej zdravotnej službe.