BRATISLAVA 15. apríla (SITA) - Za prvé tri mesiace tohto roka požiadalo slovenské úrady o azyl 2 531 migrantov. Najviac žiadateľov o azyl - až 720 prišlo na Slovensko z Indie. O azyl požiadalo aj 624 migrantov z krajín Ruskej federácie, 275 Gruzíncov, 220 Pakistancov, 128 migrantov z Bangladéša a 124 Číňanov. Medzi žiadateľmi o azyl v SR z 36 krajín sveta bolo aj 87 Arménov, 86 Afgancov a 86 Moldavcov. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška, kedy požiadalo o azyl 1 249 migrantov, je to viac ako dvojnásobný nárast. Ako agentúru SITA informovala Daniela Tomšová z oddelenia štatistiky Migračného úradu Ministerstva vnútra (MÚ MV) SR, za prvé tri mesiace tohto roka úrady neudelili nikomu azyl, zamietli 34 žiadostí, rozhodli, že v 431 prípadoch azyl neudelia a zastavili 2 634 konaní v prípadoch žiadostí o azyl.
Vlani požiadalo v SR o azyl 10 358 migrantov, ktorí k nám prichádzali najčastejšie zo štátov Ruskej federácie, z Indie, Číny, Arménska, Afganistanu, Moldavska, z Gruzínska a Bangladéša. Približne tri štvrtiny z nich boli muži a zvyšok ženy. V roku 2003 udelilo oddelenie matrík a štátneho občianstva MV SR 49 cudzincom so štatútom utečenca štátne občianstvo SR. V tomto období priznali úrady azyl 11 žiadateľom. Na Slovensku však od 1. januára 1992 až do konca tohto marca požiadalo spolu o azyl 35 907 migrantov, štatút utečenca - azyl MV SR priznalo v 550 prípadoch. Občianstvo SR od roku 1992 do dneška získalo 148 utečencov, z toho najviac - 59 je z Afganistanu, 27 z Arménska a 11 z krajín bývalej Juhoslovanskej zväzovej republiky. Štatistika MÚ MV tiež hovorí, že od roku 1992 až do záveru tohto marca úrady zastavili 29 358 konaní v prípadoch žiadostí o azyl. V súčasnosti úrady riešia 4 118 žiadostí o azyl na Slovensku.
SR v roku 1993 pristúpila k Ženevskej konvencii o postavení utečenca z roku 1951. Tento základný dokument v oblasti ochrany práv utečencov, spolu s Newyorským protokolom z roku 1967, zaviazal SR starať sa o utečencov a žiadateľov o azyl, poskytovať im pomoc a ochranu.
Žiadateľov o azyl treba oddeliť od ekonomických a ilegálnych migrantov, prechádzajúcich naším územím. Ekonomickí a ilegálni migranti neopúšťajú svoju krajinu pre prenasledovanie alebo porušovanie ľudských práv, ale preto, že chcú získať prácu. Utečenec je osoba, ktorá ušla zo svojej vlasti pre opodstatnený strach z prenasledovania z dôvodu rasy, náboženstva, politických názorov alebo členstva v určitej sociálnej skupine, a nemôže alebo sa nechce vrátiť späť. Aby bol žiadateľom o azyl priznaný štatút utečenca, musí podľa prísnych pravidiel v azylovej procedúre preukázať odôvodnené obavy z prenasledovania. Samostatnou skupinou sú cudzinci žijúci v SR na základe zákona o pobyte cudzincov. Majú krátkodobý, dlhodobý alebo trvalý pobyt za účelom štúdia, zamestnania, podnikania, zlúčenia rodiny a podobne.