níckych pracovníkov. Podľa ministra zdravotníctva SR Romana Kováča dôvodom na to je nielen obava vlády, aby zvýšenie tarifných platov nespôsobilo rast zadlženosti zdravotníckych zariadení, ale aj fakt, že by tak došlo k zvýšeniu platov u lekárov až o 55 percent. Bol by to podľa názoru vládneho kabinetu výrazný nepomer voči platom v školstve, ktoré by sa mali zvýšiť o 7 percent, dodal minister s tým, že takýto nepomer vláda nechce pripustiť.
Pre TASR Kováč ďalej uviedol, že MZ SR bude musieť prepočítať koľko percent predstavuje doterajšie priebežné zvyšovanie miezd pracovníkom školstva, keďže zdravotníkom sa naposledy zvyšovali mzdy v roku 1997.
Kováč povedal, že jeho zámerom bolo použiť 3,4 miliardy diferencovane na zvýšenie miezd zdravotníkom za podmienky, že by sa začali správať ekonomicky. Ak sa urobí plošné zvýšenie platov, tak sa nedá diferencovanosť realizovať.
Minister zároveň vysvetlil, že zdravotníctvo v tomto roku dostane o 5 miliárd korún viac ako vlani. Keď sa pripravoval projekt na financovanie zdravotníctva na rok 2001 ukázalo sa, že asi 3 až 3,4 miliardy by sa mohli použiť na úpravu platov, lebo 2 miliardy by mali zabezpečiť, že sa nemocnice nebudú ďalej zadlžovať.
Minister ďalej pre TASR vysvetlil, že vláda SR nie je schopná brať doslovne "odporúčanie parlamentu" - spomínané uznesenie Národnej rady SR. Ak by vláda 3,4 miliardy naozaj vložila do plošného zvýšenia tarifných miezd, tak spolu s nadtarifnými zložkami a odvodmi do poisťovní a do Národného úradu práce, by celková suma predstavovala 6,5 miliardy korún.
Podľa Kováča jedným z návrhov ministerstva bolo použiť 3,4 miliardy na zvýšenie miezd, ale súčasne aj na nadtarifné zložky a do odvodov. Vláda bola naklonená s tým súhlasiť, ale chcela záruky, aby toto zvýšenie platov neprehĺbilo zadlžovanie zdravotníckych zariadení. To by znamenalo predložiť isté záruky, aby sa riaditelia zdravotníckych zariadení správali tak, aby nedochádzalo k zadlžovaniu systému.
Vláda zároveň poverila ministra Kováča, aby do dvoch týždňov vypracoval opatrenia, ktoré by zabránili nárastu zadlženosti zdravotníckych zariadení.