Brusel 16. apríla (TASR) Slovenský komisár Ján Figeľ sa bude musieť s najväčšou pravdepodobnosťou od júla zaobísť v Európskej komisii bez svojho skúsenejšieho kolegu Erkkiho Liikanena, ktorý ho mal šesť mesiacov zaúčať v oblasti podnikania a informačnej spoločnosti.
Fínsky komisár totiž mieri na čelo fínskej centrálnej banky. Ako dnes v Bruseli potvrdila Európska komisia, Liikanena vo štvrtok na toto miesto odporučil príslušný výbor fínskeho parlamentu, konečné slovo by mala mať na budúci týždeň prezidentka Tarja Halonenová.
Podľa fínskej tlače by sa mal Liikanen ujať funkcie šéfa centrálnej banky na začiatku júla. Figeľ sa tak ocitne v podobnej situácii, ako maďarský komisár Péter Balázs a estónsky zástupca Siim Kallas, ktorých komisári už exekutívu EÚ opustili, zaúčať ich teda budú tiež nováčikovia.
Hovorca EK Reijo Kemppinen sa napriek odchodu viacerých komisárov neobáva oslabenia komisie, ktorej mandát sa končí 31. októbra. Tvrdí, že za každého odídenca posiela príslušná vláda kvalitnú náhradu.
Z komisie v uplynulých týždňoch odišla grécka komisárka pre sociálnu politiku Anna Diamantopuluová, francúzsky komisár pre regionálnu politiku Michel Barnier a Španiel zodpovedný za hospodárske a menové otázky Pedro Solbes.
Po pravdepodobnom odchode Liikanena v júni odíde zrejme aj luxemburská komisárka pre vzdelávanie a kultúru Viviane Redingová, ktorá kandiduje do Európskeho parlamentu.
Dnešná západoeurópska tlač si medzitým všíma výsledky tohtotýždňových pohovorov nových komisárov v Európskom parlamente. Väčšina denníkov sa zhoduje, že najhoršie hodnotenia sa ušli trom z nich: Malťanovi Joeovi Borgovi, Slovákovi Jánovi Figeľovi a Cyperčanovi Markosovi Kyprianovi.
Títo traja poslancov viditeľne nenadchli, napísal belgický denník LďEcho. Usúdil, že všetci traja môžu mať ťažkosti na jeseň, keď sa budú uchádzať o miesto v novej komisii, ktorá nastúpi do úradu 1. novembra.
Aj podľa La Libre Belgique kandidáti zo Slovenska, Malty a Cypru presvedčili najmenej. Ide o technokratov so slabými profilmi, zhodnotil ich rakúsky europoslanec Hannes Swoboda.
Šéf komisie predsedov výborov, ktorá komisárov vypočúvala, Joseph Daul, si však v La Libre Belgique zastáva najmä Figeľa, ktorému sa kritika ušla za všeobecné odpovede na otázky týkajúce sa pripravovaného systému registrácie a kontroly chemikálií (REACH).
Áno, v technických detailoch sa ešte má čo učiť, ale aj ostatní. Vezmite si Lotyšku Sandru Kalnieteovú tiež mala problémy pri odpovediach o režime cukru v EÚ, ale v jej hodnotení sa uvádza, že je to normálne, že na to nie je špecialistka. Preto bránim Figeľa, povedal Daul belgickému denníku.